• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Yeşil Kart Çekilişi ile Daimi Oturum Hakkı Kazanmak

Giriş

Her yıl dünya çapında, toplamda 50.000 kişiye Yeşil Kart edinme hakkı verilmektedir. Siz de Yeşil Kart Çekilişine başvurarak bu haktan faydalanma şansını yakalayabilirsiniz.

Yeşil Kart Çekilişi, 1990’da çıkarılan Göç Yasası ile ilk defa yürürlüğe girmiş ve özellikle son yıllarda ABD’ye az sayıda göçmen vermiş ülkelerin vatandaşlarının Yeşil Kart hakkından yararlanması için oluşturulmuş bir çekiliştir. Eğer başvurusu uygun bulunan ülkelerden birinin vatandaşı iseniz ve başka birkaç kriteri de karşılıyorsanız, siz de başvurunuzu sorunsuzca yapabilirsiniz. Kazananlar tam anlamıyla rastgele bir şekilde seçildiği için, bu sistem yaygın olarak “Yeşil Kart Çekilişi” ismi anılır; ancak resmi ismi “Diversity Immigrant Visa Lottery”dir. Yani çeşitlilik yaratma amaçlı göçmen vizesi çekilişi.

Kimler Çekiliş İçin Uygundur?

Her yıl 50.000 kişi çekilişin sonunda seçilir. Bu seçim, dünyayı bölgelere ayırarak ve herhangi bir bölgeye %7’den fazla Yeşil Kart hakkı verilmeyecek şekilde kazananlar dağıtılarak yapılır.

Çekilişe katılmak için ilk kriter doğum yeriniz olan ülkedir. Bu listeye dünya üzerindeki hemen her ülke dahildir; fakat, örneğin 2015 yılında gerçekleşen çekilişe şu ülkeler çeşitli sebeplerden dolayı uygun görülmemişlerdir: Bangladeş, Brezilya, Kanada, Çin, Filipinler, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Nijerya, Pakistan, Peru, Güney Kore, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç) ve Vietnam. Bu ülkelerin çoğu, son yıllarda ABD’ye çok sayıda göçmen verdikleri için uygun görülmemişlerdir.

Her yıl, bir önceki yılın verileri de ele alınarak, son 5 yıl içerisinde nüfuslarına oranlı olarak en az sayıda ABD’ye göçmen veren ülkelerden oluşan yeni bir liste oluşturulur ve başvuru buna göre açılır.

Çekilişe başvuran kişiler, uygun görülen ülkelerden birinde doğmuş olduğunu kanıtlayabilir olmalıdırlar. Bu ülkelerden birinde yaşıyor olmak çekilişe katılmak için yeterli değildir. O ülkenin “yerli”si olmak gerekir.

 

Peki ya başvuruya uygun olmayan bir ülkede doğmuşsanız?

Bu tip bir durumda, yine de başvuruda bulunabilmeniz için birkaç yol var:

  • Eğer eşiniz uygun görülen ülkelerden birisinde doğmuşsa, siz de onun üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, eşinizin ABD’ye kadar size eşlik edebilecek bir vizeye sahip olması (DV-2) ve sizinle birlikte ülkeye giriş yapması gerekir.
  • Eğer ebeveynlerinizin her ikisi birden sizin doğdunuz ülkede doğmamışlarsa ve ya sizin doğumunuz esnasında o ülkede yerleşik bulunmamışlarsa, ebeveynlerinizden birinin doğum ülkesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

 

İstihdam Edilebilirlik

Başvuruda bulunacak uygun ülkede doğmuş adayların ayrıca şunları da karşılamaları gerekir:

  • Lise ve ya dengi bir okuldan alınmış diploma (12 yıl süreli ilk ve orta dereceli okullardan mezun olmak)
  • Son 5 yıl içerisinde, en az 2 yıllık eğitim ve ya tecrübeye ihtiyaç duyulan bir işte, en az 2 yıl boyunca çalışmış olmak.

ABD’de kurulmuş iş yerlerinden alınmış iş teklifleri başvuru yapmak için gerekli değildir. Ancak başvuru sahiplerinin kendilerini ABD’de maddi olarak destekleyebileceklerinin göstermeleri gerekir.

 

Nasıl Başvurulur?

Eğer tüm kriterleri karşılıyorsanız, yılda yalnızca bir defa olmak koşuluyla siz de başvuruda bulunabilirsiniz. Yılda bir defadan fazla başvuru yapmaya çalışan kişilerin o anki dahil olmak üzere tüm başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Tüm başvurular ABD Dışişleri Bakanlığı’nın websitesi üzerinden yapılır ve başvurulara, başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve çocuğunun dijital fotoğrafları eklenir.

Başvuru için ücret alınmaz. Bu yüzden ücret talep eden ya da size fazladan yardımının dokunacağını iddia eden sitelere ve acentelere karşı dikkatli olunuz!

Başvuru aşaması oldukça basittir. Uğraşmanız gereken tek şey internet üzerinden yürüteceğiniz başvuru formunun dolduruluşu ve dijital fotoğrafın sağlanması olacaktır.

Yapılan başvurular, başarısız sonuçlanması halinde bir sonraki yıl için hazırda tutulmaz; dolayısıyla, tekrar başvuruda bulunmak istediğinizde aynı sürecin işleyeceğini bilmeniz gerekir.

Başvurular yeniden düzenlenmiş olan haliyle birlikte genellikle sonbahar döneminde alınır. Başvuranlar, başvurularını tamamladıklarında bir başvuru numarası edinirler. Başvurunun ardından bu sayfayı yazdırmanız ya da başvuru numaranızı bir yere kaydetmeniz gerekir. Başvuranlar bu numara sayesinde sonuçlar açıklandığında kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler. Başvuranlar sonuçlar açıklandığında herhangi bir şekilde bilgilendirilmeyeceklerdir.

 


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak siz de Yeşil Karta başvurabilirsiniz.

 

Kazanmanız Halinde Ne Olur?

Ne yazık ki, çekilişi kazanmanız size otomatik olarak Yeşil Kart hakkı sağlamaz. ABD Hükümeti de buna uygun olarak her zaman dağıtılacak Yeşil Kart sayısından daha fazla kişinin kazandığını duyurur. Haliyle, kazanmanız durumunda, adımları zamanında takip etmezseniz, Yeşil Kart hakkınız daha başından yanar.

Bu göründüğünden ciddi bir problemdir; zira ABD Dışişleri ile Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi bu işlemler sırasında çok yoğun olduğu için sizden herhangi bir şey talep edilmeden aylar geçebilir ve sonunda da aşamaları kat etmeniz için sınırlı bir süre verilebilir. Bu zaman dilimlerinin kaçırmamak için, kazanmanız durumunda tecrübeli bir göçmen avukatı tutmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bunlara ek olarak, bu süreç içerisinde kendinizi ABD’de maddi olarak destekleyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir ki bu çoğu kazanan için oldukça büyük bir zorluktur.

Son olarak, ABD’ye girişinizde “kabul edilemez” statüsünde olmadığını da kanıtlamanız gerekecektir. Örneğin belirli suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmak, güvenlik riski oluşturacak gruplarla bağlantılı olmamak, fiziki ve ya zihinsel kimi hastalıklara sahip olmamak bu koşullar arasındadır.

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından yazılmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN