• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Dolar Düşüşte: Borç Limit Kararı Doları Vurdu

Dolar haftanın ilk gününde yen karşısında altı aylık zirvesine geriledi. Dolardaki bu ani düşüş, ABD Başkanı Joe Biden’ın vardığı bütçe limit anlaşmasının ardından gerçekleşti.

Başkan Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile bir süredir bütçe anlaşması sürdürmekteydi. Görüşmelerin sonucunda taraflar anlaşarak 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını 1 Ocak 2025’e kadar askıya aldıklarını açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte doların değeri düşmeye başladı.

Dolar endeksi de bu karardan bir miktar etkilendi ve hafif bir düşüş ile ki aylık zirvelerine yakın seyretti.

BORÇ LİMİT ANLAŞMASI NEDİR? DOLAR NEDEN ETKİLENDİ?

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği maksimum miktar” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi parti, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerini savunan bir tutum sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrar ediyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısıtlama önerilerini reddediyor.

Borç limiti konusu, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bir anlaşmazlık haline gelmiş durumda ve bu durum piyasaları etkileme endişelerine neden oluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki parti arasındaki borç limiti hesaplaşması normalden daha fazla risk taşıyor.

Saxo Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, “ABD’nin temerrüde düşme riski azaldığı için başlangıçta risk alma eğilimi oluşabilir. Ancak, dikkatler hızla anlaşmayı elde etmenin sadece bir adım olduğuna ve 5 Haziran’a kadar hem Temsilciler Meclisi’nden hem de Senato’dan anlaşma sağlamanın hâlâ zorlu olduğuna odaklanacak” yorumunda bulundu.

Bu anlaşma, borç tavanını 2025 yılına kadar askıya almanın yanı sıra 2024 ve 2025 bütçelerinde harcama sınırlamaları getirmeyi amaçlıyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN