• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da Şirket Kurmak Sandığınızdan Daha Kolay

Dünyanın neresinde olursanız olun, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirket kurmak sandığınızdan daha kolay…Bu yazımızda, amerikadabugun.com ekibi olarak, amerikadasirket.com‘un Şirket Kurulum Uzmanı Özgü Uçar ile yaptığımız röportaj ile kafanızdaki tüm sorulara cevap vereceğiz.

abdşirket

1) Neden ABD’de şirket kurmalıyız?

Bir işverenin ABD marketine giriş yapmak istemesinin birçok sebebi olabiliyor. Bu sebeplerin başında PayPal, Stripe gibi ödeme yöntemlerinin ülkemizde kullanılamıyor olması, büyük e-ticaret sitelerinin ABD hesapları üzerinden global markete geçişte bir adım olması ve ileride ABD oturum izni almak icin yatırımcı vizesine başvurulmak istenmesi gelmekte. Gerçekten de ABD’de şirket kurmak büyüklü küçüklü birçok girişimci için hem fırsatlarını hem de vergi & yasa kolaylıklarını düşündüğümüzde avantajlı oluyor.

2) Şirket kurmak için hangi eyaleti seçmeliyiz? Neden? 

Bu tamamıyla kişinin şirketi neden kurduğuyla bağlantılı. Eğer Amerika’da aktif olarak çalışma gösterecekseniz, çalışmayı yürüteceğiniz eyalet elbette sizin icin en mantıklısı olacak. Ancak bu durumda bile “Foreign Qualification” adi verilen belge ile normalde Delaware veya Wyoming’de yer alan şirketiniz üzerinden iş yapmak daha avantajlı olacak. Bu iki eyalet de vergi açısından girişimcilere büyük fırsatlar sunmakta. Delaware eyaleti, vergi konusunda Wyoming’e nazaran bir miktar daha pahalı olsa da, Eyaletin deneyimi ve işveren yanlısı yasaları sebebiyle ben Delaware’i tercih ederdim.

3)Hangi şirket türünü seçmeliyiz?
Bu da şirketinize ve şirketi içi planınıza bağlı olarak değişebiliyor. Birkaç kelime ile özetlemek gerekirse: eğer ileride hisse satmak veya şirketinizi Türkiye’deki Anonim Şirketlere benzer şekilde yönetmek istiyorsanız Corporation, çifte vergilendirmeden kaçınmak ve kolaylık istiyorsanız Türkiye’deki Limited Şirket benzeri LLC kurmak daha avantajlı olacak.

4) Tüm işlemlerimi kaç günde tamamlayabilirim?
Şirket kurulum işlemleriniz süreç açısından eyaletten eyalete farklılık göstermekte. Çoğu eyalet şirketi 10 iş günü içerisinde kursa da, bu süre bazı eyaletlerde birkaç haftaya uzayabiliyor. Eğer aceleniz varsa hemen hemen her eyalet aynı gün kurulum imkanı da sunuyor ancak bu seçenek bazı eyaletlerde cüzdanınızı biraz yakabilir.

ABD Şirket Kurma Maliyet

5) Yasal temsilci nedir? Neden ihtiyacım var?
ABD’de kurulan her şirketin bir yasal temsilci bulundurması şart. Bu temsilci eyaletle aranızdaki iletişim birimi. Vergi süreçlerinde de herhangi bir hukuki süreçte de otoriteler kişilerden ziyade yasal temsilcilerle iletişime geçiyor. Bu yüzden güvenilir ve deneyimli bir yasal temsilci ile çalışmak çok önemli. Eğer yasal temsilcinizi kaybederseniz, şirketiniz eyalet tarafından (dissolution) edilmekte.
6) Şirketim için banka hesabı açmam gerekiyor mu? Kurulduğu eyaletten farklı bir yerde hesap açabilir miyim?
Önceden bahsettiğimiz e-ticaret veya PayPal, Stripe gibi ödeme kanallarını kullanmak istiyorsanız şirketiniz adına bir ABD banka hesabınızın olması şart. Banka hesabınızı istediğiniz eyalette açabiliyorsunuz. Ana şubenizin nerede olduğu online bankacılık gibi kolaylıklar sayesinde çok da fark etmeyecek. Ekstrem bir durumda bankanızın bir şubesine ulaşabilir olmanız tabii ki tercih ediliyor.
7) Registered Agent ücretinin ödeme tarihi ne zaman? Geç ödeme gibi bir durumda nelerle karşı karşıya kalırım?
Yasal temsilci ücreti senelik veya temsilcinizin sunduğu seçeneklere göre birkaç senelik peşin olarak ödenebiliyor. Genelde ödemelerin gerçekleşmesi, şirketinizin yıldönümlerinde bekleniyor. Geç kalmanız durumunda temsilciniz faiz uygulayabiliyor, veya temsilcilikten çıkıp şirketinizin dissolution olmasina sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle, herhangi bir aksama yaşanmaması için son ödeme tarihlerini kaçırmamakta fayda var.
8) Amerikadasirket.com ile şirket kurmam bana ne gibi avantajlar sağlar?
En büyük avantajımız deneyimimiz. Türkçe destek sağlayan, A’dan Z’ye her konuya hakim olan ve bu kadar deneyimli bir başka şirket gerçekten de bulunmamakta. Müşterilerimizle kendimizi büyük bir aile gibi görüyoruz. Her türlü soruya aynı gün içerisinde cevap verip, her türlü sorun karşısında hızlı aksiyon alıyoruz.

amerikadasirket.com
9) Hazırladığınız belgeler avukatlar tarafından gözden geçiriliyor mu?
Evet. Şirketinizin işlemlerini yürüten firma olarak şirketinizin kuruluşunda düzenlenen ve sonrasında şirketin iç tüzüğü niteliğindeki Kuruluş Belgesi’nin formları avukatlar tarafından ileride bir sorun yaşamamanız için gözden geçiriliyor. Burada göz önünde bulundurulan kıstaslar belgelerinin dilinin hukuken uygun ve anlaşılmazlığa sevk edici olmaması.
10) Birden fazla şirket kurmak istersem herhangi bir indirim alabilir miyim?
Elbette… Mevcut müşterilerimiz sonraki siparişlerinde %10 tutarında bir indirim imkanına sahip oluyor.

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları – YouTube

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN