• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da kimler vergi beyanı yapmalı?

Amerika’daki şirketler için 2022 yılı federal gelir vergi beyanı dönemi başladı. Amerika’da bir şirketiniz varsa; kurulduğu eyaletten, şirket türünden ve herhangi bir ticari faaliyeti olup olmamasından bağımsız olarak her yıl federal gelir vergi beyanı yapmanız gerekir.

Bu konuda deneyimli ekibiyle ve web siteleri; amerikadasirket.com, delawareagency.com ve delawaresirket.com üzerinden şirket kurulumu, muhasebe, yatırımcı vizesi ve vergi beyan danışmanlığı sunan Social Enterprises LLC’nin CEO’su Enrolled Agent, CAA Samet Oynamış, Amerika’da şirketi olan okurlarımız için önemli tavsiyelerde bulundu;

”Aktif ticari faaliyet yürüten şirketler yıl içerisindeki gelir ve giderlerinin beyanını yapmalı, herhangi bir ticari faaliyeti olmayan şirketler ise bir bilgi beyanı ile herhangi bir kazanç sağlamadıklarını IRS’e göstermeli. Vergi beyanı yapılmadığında şirketler çeşitli cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Amerika’da vergi oranları nasıl belirlenir?

Konu hakkında detaylı bilgi vermeye devam eden Oynamış; ” ABD’de orantısal artan bir vergi sistemi bulunmaktadır; geliri yüksek olan yüksek vergi öder. Hangi vergi diliminine girerseniz girin tüm geliriniz üzerinden vergi ödemezsiniz; dahil olacağınız vergi dilimini değiştirmenin ve vergi borcunuzu azaltmanın birden fazla yolu vardır; krediler, kesintiler, yaptığınız ödemeler, iki ülke arası vergi anlaşmaları gibi. Burada dikkat edilmesi gereken; geliriniz olsa da olmasa da Amerika’da bir şirketiniz varsa federal gelir vergi beyanında bulunmanız gerekmektedir.”

 

 

Bireysel vergi beyanımı kendim hazırlayabilir miyim?

Bir uzmanla çalışmanın faydalarına değinen Samet Oynamış; “ 1040NR formunu detaylı incelediğinizde ve  çok fazla gelir gideriniz de yoksa bireysel olarak formu doldurup IRS’e kargolayabilirsiniz. Uzmanla çalışmanızın faydaları; gider olarak düşebileceğiniz kalemleri daha detaylı olarak size gösterebiliyoruz, gelirinizi daha iyi organize edebiliyoruz, vergilendirmeye tabi olmayan gelirinizi ayırt edebiliyoruz  ya da bağlı bulunduğunuz ülkeyle ilgili vergi anlaşması vergi kanunu varsa bunu beyan sürecinde uygulayabiliyoruz. Vergi beyanıyla ilgili tüm sorularınız için Social Enterprises‘a ulaşabilirsiniz.”

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN