• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da vergi beyan dönemi başladı. İşte detaylar…

2022 Federal Gelir Vergi Beyan Dönemi Amerika’da başladı. Sürecin Türkiye’den farklı olduğu Amerika’daki vergi beyan dönemiyle ilgili merak edilenleri derledik. Fiyatlar, son tarihler ve bu konuda destek alabileceğiniz firmalar ile ilgili bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

İşte Fiyatlar

Amerika’da vergi, muhasebe ve şirket kurulum danışmanlığı dahil birçok alanda hizmet veren Social Enterprises LLC’nin COO’su Mustafa Emre Selek, 2022 yılı için belirlenen rakamları bizimle paylaştı;

“Fiyatlar değişkenlik gösterebilir”

Fiyatlarla ilgili açıklama yana Selek, “Tabloda belirtilen fiyatlar şirketlerin vergi beyanıdır. Şirket türüne göre bireysel beyanlar, form 5472’ler ve diğer beyan edilecek formlar değişkenlik gsterebilir. Bu durumda nihai fiyatı almak için müşterilerimizin direkt bizimle iletişime geçmesi en sağlıklı yol olacaktır” dedi.

Vergi beyanı için gerekli evraklar

Konu hakkında detaylı bilgi vermeye devam eden Selek; “Vergi beyan döneminde uzman ekibimizden destek almak isterseniz sizi online portalımıza alıyoruz ve kategori bazında Gelir(ler) ve Gider(ler), bir yıl önceki vergi beyanları (mevcutsa) ve banka dökümlerini sizden talep ediyoruz. Dilerseniz bilgileri gönderdiğimiz forma ya da bir excel tablosu olarak bize iletebiliyorsunuz. Tüm bu bilgileri öğrendikten sonra eğer yine sorulması gereken sorular olursa vergi toplantısı yapabiliyoruz. Vergi uzmanlarımız tarafından hazırlanan vergi formlarının son halini portalımıza yüklediğimizde müşterilerimizden son kez kontrol etmelerini istiyoruz. IRS’e form gönderildikten ortalama 2-6 saat arasında bilgileriniz kontrol ediliyor ve vergi beyanınız yapılmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken; SNN, ITIN veya EIN numaranızın varlığı, şayet varsa online olarak vergi beyanınızı yapabiliyoruz. IRS tarafından yetkilendirilmiş CAA’lik ve Enrolled Agent’lığımız var. Aracı kurum kullanmaksızın bütün işlemleri bizzat kendimiz yapıyor ve bu hizmetlerimizle Türkiye’de bizimle aynı işi yapan çoğu firmaya servis sağlayıcılığı yapıyoruz. Vergi beyan sürecinde belgelerinizi hazırlayamadıysanız ve vergi beyan döneminin sonuna geliyorsak  IRS’ten vergi beyanı için 6 aylık bir erteleme talep edebiliyoruz. Buradaki amacımız muhasebe kayıtlarınızı hazırlamanızı sağlamak ve ilerleyen dönemlerde olası inceleme ile karşılaşmamanız. ” şeklinde konuştu.

Federal vergi beyanından muafiyet söz konusu olur mu?

Selek; ” Federal vergi konusunda böyle bir muafiyet söz konusu değil. Amerika’da eğer gelir elde ettiyseniz, şirketiniz varsa eyalet farketmeksizin federal gelir vergi mükellefi sayılırsınız” şeklinde konuştu.

Bu konuda destek almak isterseniz; her geçen yıl güçlenen vergi ekibi ve online paneli ile bütün süreci takip eden Social Enterprises ile iletişime geçebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN