• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

ABD’nin Borç Limit Görüşmelerinde Mutlu Son: Taraflar Anlaştı

ABD’deki borç limitinin yükseltilmesi konusunda Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasında prensip anlaşması sağlandı. Anlaşma, borç limitinin 2 yıl süreyle artırılmasını öngörüyor.

Başkan Biden, yazılı bir açıklamada, Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile borç limiti konusunda prensip anlaşmasına vardıklarını duyurdu.

Biden, anlaşmanın, çalışanlar için önemli programları koruyarak harcamaları azaltan ve ekonomiyi büyüten önemli bir adım olduğunu belirtti.

Anlaşmanın bir uzlaşma olduğunu ve herkesin istediğini elde edemediğini vurgulayan Biden, anlaşmanın ABD halkı için iyi bir haber olduğunu ifade etti. Ayrıca, anlaşmanın feci bir temerrüdü, ekonomik resesyonu ve milyonlarca iş kaybını engelleyebileceğini söyledi.

Anlaşma Son Dakikada Geldi

McCarthy, düzenlediği basın toplantısında, Biden ile iki kez telefon görüşmesi yaptıklarını ve uzun süren müzakerelerin ardından prensip anlaşmasına vardıklarını belirtti. Anlaşmanın, harcamalarda tarihi düşüşler ve insanları yoksulluktan iş gücüne taşıyacak önemli reformları içerdiğini söyledi.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşma kapsamında, borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması öngörülüyor. Anlaşmanın bazı federal programlardaki harcamaları kısmayı hedeflediği ve gıda yardımı alan bazı kişilere yeni çalışma gereksinimleri getirebileceği bildiriliyor.

Anlaşmanın  birkaç gün içinde Kongrenin oyuna sunulması bekleniyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN