• Dolar Alış 32.2938TL
 • Dolar Satış 32.1649TL
 • Euro Alış 35.0333TL
 • Euro Satış 34.8935TL

ABD’ye Yatırım Yoluyla Göç: EB-5 Vize Programı

EB-5 Programı, yabancı uyruklu kişilere ABD’de nitelikli iş yaratma projelerine yatırım yapmak karşılığında kendileri, eşleri ve çocukları için yeşil kart (green card) alma konusunda eşsiz bir fırsat sunmakta.

EB-5 Programı ile ilgileniyorsanız veya şu anda yatırımın ilk aşamalarında ilgileniyorsanız, işte aradığınız tüm bilgiler bu yazımızda.

EB-5 Vizesi Nedir?

E1/E2 vizeleri aksine ABD’de daimi ikamet etme hakkı sağlayan EB-5 Vizesi, ilk başta 1990’dan itibaren verilmeye başlandı ancak 2018 yılında süresi doldu. Ancak, 2019 itibarı ile Trump, EB-5 vizesinin kanuni dayanağı kanunun süresini uzatınca tekrardan verilmeye başlandı. Bu vize programından yatırımcı, eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da yararlanabilmekte ve sürecin sonunda yeşil kart alabilmek mümkün. Belirli sayıda verilen EB-5 vizesi başvurularında ilk süreç USCIS tarafından halledilmekte.

EB-5 Vizesi Yatırım Şartları

yatırım-şartları

EB-5 yatırımcı vizesi başvuru sahiplerinin iki ana yatırım seçeneği var. Doğrudan ya da bir EB-5 Bölge Merkezi aracılığıyla yatırım yapabilirler.Doğrudan yatırımcılar kendi yatırım projelerini bulmalı ve bu projenin denetiminde doğrudan yönetimsel bir rol üstlenmeli. Doğrudan yatırımlar, yatırımları ve yatırımlarını alan proje üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler için en iyisi.

Bir diğer seçenek ise “Bölgesel Merkez” aracılığıyla yatırım. Bölgesel merkezler, yatırımcının sermayesini, yatırımcı fonlarını ve göç onay sürecini aktif bir şekilde yöneten ve hükümet tarafından onaylanmış firmalar. Bu seçenek, yatırımlarından maksimum getiri elde etmek yerine EB-5’in göç hedefleriyle daha fazla ilgilenenler için en iyi seçenek olabilir. Bölgesel merkezler, EB-5 yatırım projelerini yönetmek için USCIS‘ten atama almakta. Bölgesel merkezler USCIS EB-5 program yönetmeliklerine uymaktan sorumlu. Bu, yatırımcıların yükünü ortadan kaldırır, böylece program gereksinimlerini karşılamaktan yalnızca sorumlu olmazlar. Sonuç olarak, bölgesel merkezler aracılığıyla yapılan yatırımlar, yatırımlarının doğrudan yönetiminden sorumlu olmadıkları, daha kapsamlı bir yaklaşım isteyenlere uygun. 2018’de yayınlanan tüm EB-5 vizelerinin yüzde 93’ünden fazlası bölgesel bir merkezden yapılan yatırımlara dayanıyordu.

İşte Bölgesel Merkezlerin bir Listesi:

https://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-fifth-preference-eb-5/eb-5-immigrant-investor-regional-centers/approved-eb-5-immigrant-investor-regional-centers

EB-5 Vize Programı Yararları

İstihdam şartını Bölgesel Merkez yerine getirmekte. Bu durumda iş yaratma şartını ispatlama yükümlülüğü Bölgesel Merkezlere ait. Yatırımcının yapması gereken Bölgesel Merkezin ekonomik modellerine uymak olup ispat olarak da Bölgesel Merkezlerin ekonomik modellere dayanarak harcanan para karşılığında istihdam sağlandığını kanıtlaması yeterli olacak.

Yatırım Miktarı

eb-5 yatırım miktari

EB-5 yatırımcı vizesi gereksinimlerini karşılamak için, yabancı yatırımcıların kâr amaçlı bir ABD ticari kuruluşuna “risk altında” sermaye yatırımı yapmaları gerekmekte. Hangi projeye yatırım yapacağınıza bağlı olarak, gerekli yatırım tutarı 900.000 veya 1.8 milyon ABD Doları. Hedeflenen bir istihdam alanına (TEA) yatırım yaparsanız, yatırım 900.000 ABD Doları ve başka bir yere yatırım yaparsanız, gereken minimum yatırım miktarı 1.8 milyon ABD Doları. EB-5 yatırımları, en az iki yıl boyunca 10 tam zamanlı ABD işi yaratılmasına yol açmalı.

TEA genellikle kırsal veya yüksek işsizlik olanı olan bölgeler olup bu alanın tespitini USCIS yapmakta. Bu miktar yatırımcının tercih edeceği ve ABD Göçmenlik Bürosunca onaylanmış projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yatırım oranında yatırım şirketine ortak olunuyor. Yatırım bedeli Green Kart başvuru onayı alınana kadar özel bir hesapta tutuluyor ve sonrasında proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Yatırımcı, yatırım kaynağını göstermek ve belgelemek zorundadır. Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor. Bu başvuru 13-14 ay arasında onaylanmaktadır. İkinci senenin sonunda projenin devamlılığı sağlanması halinde kalıcı Green Kart temin ediyorsunuz. İlk karttan itibaren 5 yıl sonunda arzu edilirse ABD vatandaşlığına sahip olmak da mümkün. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra da yatırımınızın ana parasını geri alabiliyorsunuz.

İstihdam Şartı

USCIS’e göre, EB-5 yatırımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalifiye olan işçiler için en az 10 tam zamanlı pozisyon yaratmalı. Bu istihdam, yatırımcının şartlı daimi ikamet ve Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinden sonraki iki yıl içinde gerçekleşmeli. İşçiler; ABD vatandaşı olmalı, veya yasal oturma iznine sahip olmalı veya ABD’de çalışması mümkün diğer göçmenlerden olmalıdır. Non-immigration statüsündeki veya çalışma izni olmayan yabancılar olamaz.

EB-5 Yatırımcı Vizesi Başvuru Sürecine Genel Bakış

EB-5 Vize

EB-5 vizesi başvuru sahipleri ABD’de daimi ikamet izni almak için üç genel adımı izlemeli:

 1. Form Doldurma
 2. I-526 formunun doldurulması
 3. Formun USCIS’e iletilmesi

Bu formun onaylanması halinde oturma izni alabilmek için:
a) ABD sınırları dışında bulunanlar için DS-260 formunun doldurulması
b)ABD sınırları içinde bulunanlar için I-485 formunun doldurulması

Bu formun “koşullu” kabul edilmesi halinde yine bu formlar dolduruluyor, ancak söz konusu şartın sağlandığını gösterip “koşullu” statüsünü kaldırmak için yatırımcı EB-5 vizesinin onay tarihininin 2. Yılına gelmeden önceki 90 günlük periyotta I-829 formunu doldurması gerekmekte.
USCIS onayından sonra, vize talebi Ulusal Vize Merkezine(NVC) iletiliyor. NVC, dosyaya bir numara atıyor. Bu süreç içerisinde NVC DS-161(agent formu) doldurmasını isteyebilir.  NVC gerekli ücretlerin ödenmesi için talimatlar göndermekte ve başvuru ücretlerinin ödenmesi üzerine, gerekli göçmen vize belgelerini talep etmekte.
Belgelerin tam olduğunun değerlendirilmesinden sonra başvurucuya vize randevu tarihi atanıyor ve mülakat yapılıyor.

Gerekli Belgeler

eb-5 vize belgeleri

I-526 ile sunulması gereken belgeler:

 • Ticari işletme belgeleri ve kuruluşa ait diğer belgeler
 • 5 yıl boyunca bireysel vergi beyannamesi
 • Bordro kayıtları
 • İstihdamla ilgili vergi belgeleri; ve çalışanlar için I-9 formları
 • Son beş yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri içindeki veya dışındaki herhangi bir vergilendirme yetki alanı da dahil olmak üzere, sizin adınıza dosyalanmış herhangi bir tür kurum, ortaklık (veya diğer kuruluş) ve kişisel vergi beyannamesi veya diğer vergi beyannameleri; sermayenin kaynağını tanımlayan kanıtlar; “denetlenmiş mali tablo”

Vize belgeleri

 • Pasaport
 • DS260
 • 2 tane fotoğraf
 • “Civil documents”(Doğum ve evlilik belgeleri gibi)
 • Finansal belgeleri
 • Sağlık raporu

 

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN