• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Yeşil Kart Çekilişi’ni Kazanma İhtimaliniz Nedir?

Kontenjanlar nasıl belirlenir?

Yeşil Kart Çekilişi için başvurular devam ediyor. Başvurular için son tarih 7 Kasım 2016 günü. Peki herkesin bir umutla kaydolduğu bu tabiri caizse “Rüya piyangosu”nda Türkiye’den başvuranların kazanma şansı ne kadar?

Yeşil Kart Çekilişi’yle (Green Card Lottery) dünya çapında her yıl 50.000 kişiye ABD’de daimi oturum hakkı verilmektedir. Bu oturum hakları, dünya 6 bölüme ayrılarak verilir. Yani kotalar ülkeler için ayrı ayrı değil, kıtalar için hesaplanarak açılır. Bu durumda, çekiliş rastgele bir usulle (bilgisayar üzerinden) yapıldığı için, bazı ülkelerde nüfuslarına oranla diğerlerinden daha fazla kişinin Yeşil Kart’a hak kazanması mümkündür. Ancak yine de burada haksızlıkları önlemek için, her ülkeye toplam pay içerisinde maksimum %7’i oluşturabilecek şekilde bir sınırlama konulmuştur.

Bu durum göz önüne alındığında, hesaplama yapılırken Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesinin tamamı ele alınarak bir oran ortaya çıkarmak gerekir. Ancak Türkiye bu konuda nispeten şanslıdır; zira Avrupa kıtasından Yeşil Kart için başvuru, diğer kıtalara göre daha az yapılmaktadır.

Burada şunu belirtmek gerekir ki, her ülke için aslında ayrılmış bir kontenjan aralığı yine de vardır; ancak bu oranlar açıklanmaz ve her yıl belirli sebeplerle değişikliğe uğrar. Örneğin bir ülkedeki siyasi durum, ABD’de belirli ülkelerden göçmenlerin sayılarının artması gibi etmenler o sene o ülkeye ayrılan kotada değişikliğe gidilmesine sebep olabilir.

Yeşil Kart Çekilişi’nde kazanma ihtimali için tam bir oran ortaya koymak imkansızdır; çünkü çekiliş sonuçlarının ortaya çıkarılmasında çok fazla parametre vardır. Ancak önceki yılların tecrübesi ve bu yılki sayılar ele alınarak yaklaşık bir sonuç hesaplanabilir.

 

Türkiye’nin kazanma geçmişi ve eski oranlar nasıl?

2014 yılında Türkiye’den başvuran bir kişinin Yeşil Kart Çekilişi’ni kazanma ihtimali %2,33 idi. Toplam başvuru sayısı 157.780; kazanan sayısı ise 3688 idi. Ancak 2015 yılında başvuran sayısı rekor seviyeye ulaşmasına rağmen, Türkiye’den Yeşil Kart alma hakkı kazanan kişi sayısı yalnızca 1.795’te kaldı; yani kazanma oranı neredeyse 4 kat düştü!

Bu yılsa başvuran sayısının yeni bir rekor kırması; ancak Türkiye’ye ayrılan kontenjan aralığındaysa bir kısıntıya gidilmesi bekleniyor. Türkiye’nin önceki yıllar incelendiğinde, her sene 1500 – 4000 kişi aralığında Yeşil Kart kazananı çıkardığını görüyoruz. Bu rakamlar ise incelendiğinde, ülkede siyasi dalgalanmalar olduğu dönemlerde sayıların daha aşağıda kaldığı; işlerin yolunda gittiği dönemlerdeyse kazanan sayılarının arttığı gözleniyor. Bu elbette bir raslantı da olabilir; zira belirtildiği gibi, çekiliş tamamen rastgele bir usulle yapılıyor ve kesin rakamlar/kontenjanlar değil, yalnızca belirlenmiş aralıklar var. Ancak yine de başvuran sayısının artıyor olması ihtimalleri azaltacak.

 

Bu yılki Yeşil Kart Çekilişi’nde kazanma ihtimaliniz nedir?

2018 yılına yönelik olarak yapılacak olan Yeşil Kart Çekilişi’ne başvuru alımları Kasım 2016’da bitecek; dolayısıyla tam rakamlar belli değil; ancak kabataslak bir hesaplamayla ve öngörülerle bu yılki bireysel kazanma ihtimali %1’in altında (%0.7 – %0.9 aralığında) kalacak gibi görünüyor. Bu oran ayrı ayrı başvuru yapan eşler için tabi ki ikiye katlanacak; zira eşlerden biri Yeşil Kart alma hakkı kazandığında diğeri de otomatikman Yeşil Kart alabiliyor.

Yeşil Kart Çekilişi’ne dair detaylı bilgiler için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Yeşil Kart konusunda profesyonel danışmanlık almak içinse info@enterprises.social adresine ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN