• Dolar Alış 6.0600TL
  • Dolar Satış 6.0358TL
  • Euro Alış 6.7614TL
  • Euro Satış 6.7344TL

Yeşil Kart Çekilişi için başvurular başladı! [Son başvuru 7 Kasım 2016]

YEŞİL KART ÇEKİLİŞİ green card lottery 2018

ABD’de yaşama planları olanlar için büyük bir fırsat olan Yeşil Kart Çekilişi (Green Card Lottery) için başvurular 4 Ekim 2016 günü başladı.

Başvurular 4 Ekim 2018 Salı günü, öğlen saat 12:00 itibariyle başladı ve 7 Kasım 2018 öğlen saat 12:00‘ye kadar devam edecek.

Başvurular  www.dvlottery.state.gov adresi üzerinden yapılacaktır.

Yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle lütfen başvuru yapmak için son haftayı beklemeyiniz. Geç başvurular ya da kağıt üzerinden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yasa, her kayıt döneminde, herkes için sadece bir başvuruya izin vermektedir. Dışişleri Bakanlığı birden çok sayıda yapılmış kayıtları tespit etmek için gelişmiş bir teknoloji kullanmaktadır. Birden fazla başvuru yapan katılımcılar diskalifiye olacaklardır.

Yeşil Kart Çekilişi’ne dair detaylı bilgiler için tıklayınız.

 

BAŞVURUYA ve PROGRAMA İLİŞKİN BİLGİLER

Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. 2018 mali yılı için 50,000 çeşitlilik vizesi (DV) verilecektir. DV programına kayıt olmak ücretsizdir.

Program kapsamında seçilen kişilerin (kazananlar) vize alabilmek için basit ancak katı bazı yeterlilik şartlarını yerine getirmeleri gerekir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş sonucunda belirlenmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı çeşitlilik vizelerini altı coğrafi bölge arasında paylaştırır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan toplam çeşitlilik vizelerinin yüzde yedisinden fazlasını alamaz.

Her başvuru sahibi DV programının gerekliliği olan eğitim ve/veya meslek koşullarını aşağıdaki şekilde yerine getirmelidir:

  • En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; VEYA
  • Son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net Online (https://www.onetonline.org) veri tabanını kullanacaktır.

 

Çalışma Bakanlığı web sitesinde kuraya katılmaya uygun meslekleri nasıl bulurum?

O*Net OnLine web sitesinde bir mesleğin yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

1. Web sitesinde “Meslek Bulma” (“Find Occupations”) alanından“Meslek Grubu’nu (“Job Family”) listeleyiniz.

2. Seçiminizi yaptıktan sonra “git” (“go”) komutuna basınız.

3. Buradan mesleğinizin bağlantısına tıklayınız.

4. Meslek bağlantısına tıkladıktan sonra İş Alanı (Job Zone) bağlantısını seçip bu meslek için uygun görülmüş İş Alanınına (Job Zone) ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesine (SVP range) bakınız.

Örnegin, Aerospace Engineers (Uzay Mühendisliği) seçiniz. Bu meslek için verilen Summary Report (özet raporu) sonunda Job Zone (iş alanı) altında Özel Mesleki Hazırlık seviyesini 7.0<8.0 olarak göreceksiniz. Bu durumda Uzay Mühendisliği kura programı için uygun bir meslektir.

 

Halen ABD’de bulunuyorum. Kuraya başvurabilir miyim?

Evet, başvuracak kişi ABD veya herhangi başka bir ülkede olabilir ve başvuru ABD’den veya başka bir ülkeden yapılabilir.

 

Eşim ve ben ayrı ayrı başvuru yapabilir miyiz?

Evet; eğer eşlerin her ikisi de başvuru koşullarına uyuyorlarsa ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Eşlerden biri kurayı kazandığı takdirde diğeri eş kategorisinden yaralanabilir.

 

Yeşil Kart ve başvurulara ilişkin her sorunuz ve çözüm arayışınız için http://delawaresirket.com/greencard/ adresinden danışmanlık alabilirsiniz.

1 yorum “Yeşil Kart Çekilişi için başvurular başladı! [Son başvuru 7 Kasım 2016]”

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN