• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Salgından En Çok Etkilenen Sektörlerden Film Sektörünün Hikayesi

Diğer şehirler ile kıyaslandığında ABD’nin Iowa eyaletindeki Washington şehri, aslında koronavirüs salgınında kendisini şanslı sayabilir.

Ülkenin ortasındaki, 7 binden biraz fazla sayıda insanın yaşadığı kırsal kentte, yaklaşık 218.000 Amerikalıyı öldüren ve 8 milyon Amerikalı’yı enfekte eden hastalık nedeniyle şimdiye kadar 11 ölüm meydana geldi.

Ancak Washington Covid-19’un ekonomik etkisinden kendisini sıyırabilmiş değil.

Ve bunun en büyük kurbanı bu ufak kentin en büyük turist atraksiyonu olabilir: Guinness Rekorlar Kitabı tarafından 2016’da dünyanın en eski ara vermeden faaliyet gösteren sineması seçilen, The State Theatre.

State Theatre to reopen to public Friday, May 29 | News - Southeast Iowa  Union - Washington | Mount Pleasant | Fairfield

Salgının en çok etkilediği sektörlerden birisi film sektörü

Koronavirüs film endüstrisinde tahribat yarattı ve bu sadece Hollywood’un önde gelenleri için geçerli değil.

Dünya çapında film çekimlerinden tiyatro prodüksiyonlarına kadar her şeyi etkiledi, on binlerce tiyatro çalışanı, oyuncular işsiz kaldı. Dünyanın en büyük sinema zincirlerinden biri olan Cineworld, 4 Ekim’de ABD ve İngiltere’deki sinemalarını geçici olarak kapatacağını duyurdu.

The State Theatre’ın sahibi olan şirket Fridley’in başkan yardımcısı Russell Vannorsdel, “2020’nin sonuna kadar işletmeyi sürdürme kapasitemiz var ancak Hollywood yeni filmler üretmezse ne yapacağımızı bilmiyoruz ve ABD hükümetinden henüz yardım paketi kararı çıkmadı” diyor.

Film endüstrisinde 30 yıldır çalışmakta olan ve Fridley’in sinemalarından birinde yiyecek satarak sektöre giren Vannorsdel, salgın nedeniyle The State Theatre’ın kapılarını açtığı 1897’den beri en zor sınavını verdiğini düşünüyor.

File:Marquee at State Theatre on Washington Street (11191558024).jpg

“Büyük Buhran, 2008 finansal krizi ve evde film izleme seçeneklerinin gelişi gibi tehditlerin üstesinden geldik.”

300 koltuklu sinemayı 2010 yılında aylarca kapanmak zorunda bırakan bir yangın bile meydana geldi.

“Daha kaç darbeyi kaldırabiliriz? Her hafta kayıpla sonsuza kadar devam edemeyiz.”

The State Theatre’daki gişe hasılatı, Iowa’daki sinemaların Mayıs ayında açılmasına izin verilmesine rağmen, 2020’de yüzde 70 düştü.

Ancak Fridley, açılış günlerini cuma, cumartesi, pazar olarak sınırlandırmasına rağmen hiçbir maaşlı çalışanı işten çıkarmadı.

Yeni satış rekorları kıran filmlerin yokluğunda, sinemanın tek ekranı spor müsabakaları, eski filmler ve özel etkinlikler için kullanıldı.

Iowa’nın salgın karşıtı önlemleri nedeniyle The State Theatre’ın kapalı kaldığı iki ay boyunca, çözümlerden biri evlere patlamış mısır servis etmek oldu fakat tarihi sinemanın daha ne kadar süre boyunca patlamış mısır satarak ayakta kalacağı belli değil.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN