• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

ABD, ‘Yeşil Tabutu’ Mısır’a geri verdi

Antik eser kaçakçıları tarafından yağmalanan ve ABD’de bir müzede sergilenen antik lahit Mısır’a geri verildi.

2,9 metre uzunluğundaki “Yeşil Tabut” M.Ö 664’ten M.Ö 332’de süren Geç Hanedan Dönemi’nden kalma ve Ankhenmaat adlı bir rahibe ait.

Lahit, Kuzey Mısır’daki Ebu Sir nekropolünden, küresel bir tarihi eser kaçakçılığı şebekesi tarafından yağmalanmış ve 2008’de Almanya üzerinden ABD’ye kaçırılmıştı.

Daha sonra 2013’te bir koleksiyoncu tarafından, Houston Doğal Tarih Müzesine ödünç verilmişti.

Lahit, birkaç yıl süren soruşturmanın ardından, Kahire’de düzenlenen bir törenle ABD’li diplomatlar tarafından Mısır’a verildi. Törene Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü ile Turizm ve Antik Eserler Bakanı Ahmed Issa katıldı.

 ABD’li Maslahatgüzar Daniel Rubinstein “Bugünkü tören ABD ile Mısır arasında antik eserlerin ve kültürel mirasın korunması alanında uzun süredir devam eden işbirliğinin bir sembolü” dedi.

Geçen Eylül’de Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg 1 milyon dolar değer biçilen Yeşil Tabut ’un Mısır’dan uluslararası bir antik eser kaçakçılığı şebekesi tarafından alındığını söylemişti.

Aynı şebeke, Mısır’a 2019’da geri verilen “Altın Tabut”, 2020’de geri verilen Pa-di-Sena dikilitaşı ve geçen yıl New York Metropolitan Sanat Müzesi’nden alınan beş eserin kaçırılmasından da sorumluydu.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN