• Dolar Alış 7.3634TL
  • Dolar Satış 7.3340TL
  • Euro Alış 8.8972TL
  • Euro Satış 8.8617TL

Keşfedilen En Büyük Dinozor Kemiklerinden 10 Kat Daha Büyük

Arjantin’de, şu ana kadar keşfedilen dinozorların en büyüğüne ait olduğu tahmin edilen 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu.

Some fossils found in Argentina may be the world's largest dinosaur –  Pledge Times

Keşfi yapan bilim insanları, sauropoda grubuna ait fosilleşmiş kemiklerin, bugüne kadar rastlanan Patagotitan mayorum adlı en büyük dinozorun kemiklerinden 10 ila 20 kat daha büyük olduğunu açıkladı.

World's 'largest dinosaur' unearthed in Argentina – Channel 4 News

Uzun boyun ve uzun kuyruklu sauropodalar, yeryüzünde yaşamış en büyük canlılar olarak biliniyor. Bu gruba ait Patagotitanların ağırlığı 70 tona, uzunluğu ise 40 metreye kadar varıyordu.

Çok uzun boyunlu ve kuyruğu olan bir dinozor. En büyük dinozorlar
Sauropoda

La Plata Müzesi’nden Alejandro Otero, şu ana kadar ulaşılan yirmiye yakın omurga ve pelvik kemik parçalarını birleştirerek yeni keşfedilen dinozorun yapısını anlamaya alışıyor.

Uzmanlar, dinozorun vücut yapısını tam olarak resmedebilmek için başta kalça ve kol kemikleri olmak üzere daha fazla bulguya ihtiyaçları olduğunu ve bu kemiklere ulaşma umuduyla kazıların devam edeceğini duyurdu.

Fossil of 'first giant' dinosaur discovered in Argentina - BBC News

Fosillerle ilgili ilk keşif 2012 yılında yapılmış ama gün yüzüne çıkarma işlemi 2015’te başlamıştı. 6 yıl sonra kuyruk kemiklerinin yarısı ile bazı pelvik kemiği parçalarına ulaşan ekibe göre kazı çalışmalarının en az birkaç yıl daha sürmesi bekleniyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN