• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Kabul Edilmezlik: ABD’ye Herhangi Bir Şekilde Girememek

Kabul Edilmezlik: ABD Vatandaşı Olmayı Engelleyen Durumlar

Bu makalede Amerika Birleşik Devletleri’ne girişin önünü tamamen tıkayan durumları ele aldık.

ABD’nin güvenliği adına, adli geçmişi olan, terörizmle bağlantısı bulunmuş, uyuşturucu kullanmış, bulaşıcı hastalık sahibi ve ya kim başka tehlike arz eden durumlara ve geçmişe sahip kişiler kesinlikle ABD’ye giriş yapamazlar. Buna, kendilerine turist vizesi verilmemesinden, yeşil kart hakkı tanınmamasına kadar her yol dahildir. Hukuki tabiriyle, bu tip durumlar ABD’ye giriş açısından “kabul edilmezlik” olarak tanımlanır. Aşağıda kabul edilmezliğe örnek olan ve en yaygın olarak karşılaşılan durumlar sıralanmıştır. Yanlarında ise istisnai muafiyet hakkı tanınıp tanınmadığı hakkında bilgi verilmiştir. Eğer bu hak tanınmışsa, durumunuz affedilebilir ya da görmezden gelinebilir ve ABD’ye giriş için çeşitli yasal yolları deneyebilirsiniz.

 

Kabul Edilmezliğin Sebebi İstisnai Muafiyet Hakkı
Bulaşıcı hastalık sahibi olmak Var
Çevrelerine zarar verecek seviyede fiziksel ya da zihinsel rahatsızlık sahibi olmak Var
Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı Yok
Uyuşturucu satıcılığı Yok
Uygun aşılara sahip olmak Var
Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş olmak Var
Göçmen hukukunu ihlal etmiş olmak Var
Seks işçisi olmak Var
Birden fazla adli kayda sahip olmak Var
Ajanlık Yok
Terör bağlantısı Yok
Nazilik Yok
İhtiyaç merkezli devlet yardımına muhtaç olmaya eğilimli olmak Var

 

ABD’ye giriş için herhangi bir yolla başvuruda bulunan kişiler istisnasız olarak bu kriterler göz önüne alınarak “kabul edilmezlik” açısından kontrole tabi tutulurlar. “Kabul edilebilirlik” kıstası, aslında yalnızca ABD dışında bulunan kişiler için göz önüne alınacak bir durum gibi gözükse de, aslında ABD’de bulunan ve farklı bir statü için başvuruda bulunan kişiler için de geçerlidir. Örneğin daimi oturma izni almak isteyen kişiler de bu konularda araştırmaya tabi tutulurlar. Hukuken, bu kişiler ABD içinde olsalar dahi, başvuruları sonuçlanana kadar ABD dışındaki bir kişi muamelesi görürler.

 

“Kabul Edilmez” Bulunmanız Halinde Ne Olur?

ABD’ye giriş için yapacağınız başvuruların her aşamasında, bu konuda görevli her devlet dairesi ve görevlisi sizi kabul edilmez bulma yetkisine sahiptir. Bu kurumlara ABD Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Sınır Koruma ile ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi aracılığıyla da Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı dahildir.

Bu kurumlar ve bunlara bağlı başvurularınızı değerlendiren kişiler, ABD’ye girişinizi sizi kabul edilmez gördükleri için engelleyebilirler. Bu her işlem tamamlanıp ABD sınırına geldiğinizde de, Yeşil Kart başvurusu yaparken en başta da karşınıza çıkabilir. Bu eğer siz ABD sınırındayken başınıza gelirse, daha geldiğiniz noktada geri çevrilip ülkenize geri gönderilebilirsiniz. Hali hazırda ABD içerisindeyken bir başvurunuzun reddedilmesi halindeyse ülkeden çıkışınız için işlemler başlayabilir.

Bu açıdan bakıldığında, daimi oturma iznine sahip bir kişi bile kabul edilmezlik söz konusu olduğunda güvence altında sayılmaz. Örneğin daimi oturma iznine sahip bir kişi ülkeyi geri dönmek üzere terk ettiğinde, geri döndüğünde kabul edilmez bulunuyorsa, ülkeye girişi elindeki daimi oturma iznine rağmen reddedilebilir. Bu durum da kişi ülkeyi terk ettiğinde işlediği bir suç, yakalandığı bir bulaşıcı hastalık, geçirdiği bir kaza sonucu ortaya çıkan zararlı durum ve ya daha önce ABD’de bulunurken farkına varılmamış ancak ülkede aynı hakka sahip olarak bulunmasını engelleyecek bir durum sonucunda ortaya çıkabilir.

Eğer bir Yeşil Kart sahibiyseniz, hak kazandığınızda, zaman kaybetmeden ABD vatandaşlığına başvurmanız sizin için en güvenli yol olacaktır.

Son olarak, kabul edilmezliğiniz ABD birimlerinin yaptığı bir yanlışlığa ya da örneğin bir doktorun yanlış saptamasına dayanıyorsa; ve ya örneğin tedavi edilebilir bir hastalığa sahipseniz, unutmayın ki uygun bir kategori altında olduğu sürece istisnai muafiyet için başvuruda bulunabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN