• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

İlk Kez Bir Sanat Eseri Kripto Para İle Satıldı

New York şehrindeki Christie’s Müzayede Evi’de satışa çıkan bir dijital sanat eseri 69 milyon dolara alıcı buldu. Eserin ödemesi için ilk defa takas edilemez özellikli bir kripto para cinsi kabul edildi.

Christie’s Müzayede Evi’nden yapılan açıklamada, tamamen dijital ortamda oluşturulan bir sanal tablonun 69 milyon dolara satıldığını ve açık artırmayı kazanan alıcının ödemeyi, “Takas edilemez Jeton” olarak tanımlanan NFT isimli kripto para ile yaptığı belirtildi.

Visit Christie's Auction House | NYC Cheap Travel

NFT’ler, takas edilmez oluşları nedeniyle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanıyor. Bir sanatçı, kendisine ait bir eseri NFT’ye dönüştürdüğünde, hem kendisine ait dijital imzası ile telif hakkını korumuş oluyor, hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına geçiyor.

Beeple (b. 1981), EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS | Christie's

Sanatçı Mike Winkelmann’a ait “Everydays: The First 5000 Days” isimli çalışmanın, son 13,5 yıldır her gün bir parçası yayınlanan 5 bin ayrı çizimden oluşan bir dijital kolaj olduğu bilgisi paylaşıldı. Winkelmann’ın eseri arasında, çoğunluğu illüstrasyon yazılımıyla oluşturulan eskizler, ünlü isimlerin portreleri ve tanınmış birçok çizgi film karakterlerinin dijital çizimleri yer alıyor.

Digital artwork sells for record $69 million at Christie's first NFT auction

Dijital sanat eserinin hiçbir fiziksel varlığı olmadığı ve “sanatçının taklit edilemez imzasıyla şifrelenmiş ve blok zincirinde benzersiz bir şekilde tanımlanmış benzersiz bir NFT eşliğinde” sanatçı tarafından doğrudan alıcıya teslim edileceği açıklandı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN