• Dolar Alış 18.8713TL
  • Dolar Satış 18.7960TL
  • Euro Alış 20.3332TL
  • Euro Satış 20.2521TL

Amerika’da İş Kurmak İsteyenlere

Amerikan vatandaşı olmanıza ve hatta ABD’ye gitmenize  gerek kalmadan bir Amerikan firması açabilmek mümkün. Tüm işleri bulunduğunuz ülkeden yürütebiliyorsunuz. Diyelim ki Türk vatandaşısınız ve Amerika’da iki tane şirket açmak istiyorsunuz; işte tüm bu süreci kolaylıkla uzaktan yönetebilirsiniz. Evet, yabancılara uygulanan belli başlı kurallar mevcut ve şirket kurulum sürecinin detayları Amerikan vatandaşlarına açıklandığı kadar net olmuyor çoğu zaman.

Birçok kez IRS’le ve hukuk danışmanlarıyla görüşmek zorunda kalan amerikadabugun.com ekibi olarak bu yazımızda, ABD’de iş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlere değineceğiz.

ABD’DE ŞİRKET KURMANIN MALİYETİ NE KADAR?

 

ABD Şirket Kurma Maliyet

DİKKAT: Aşağıdaki bilgiler, Delaware merkezli bir danışmanlık firması olan Delaware File adlı şirketten alındı ve hala tüm hizmetlerde geçerli olan yılbaşı özel yüzde 10 indirimleri mevcut.

Bir kez vereceğiniz ücretlere:

  • Şirket Kurulum Ücreti: 179 ABD Doları
  • EIN (Şirket Vergi Kimlik Numarası): 65 ABD Doları

Yıllık olarak ödemeniz gereken ücretler:

  • Yasal Temsilci Ücreti: 40 ABD Doları
  • Delaware İmtiyaz Vergisi: 300 ABD Doları

ŞİRKETİMİ NEREDE AÇMALIYIM?

delaware-incorporation

Bu sorunun cevabı için epey araştırma yaptık. Konu ABD’de şirket kurma olunca şüphesiz ki akla gelen ilk eyaletlerden biri de Delaware oluyor. Delaware Eyaletinin bu noktada pek çok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Delaware, yabancılar için adeta bir cennet. Dilerseniz neden Delaware sorusuyla başlayalım:

  • Delaware’de bir ofis adresinizin olması gerekmiyor. Şirket adresinizi kendi ülkeniz olarak belirleyebiliyorsunuz.
  • Eğer şirketiniz Delaware eyaletinde faaliyet göstermiyor ise, eyalete gelir vergisi ödemeniz gerekmiyor.
  • Delaware eyaleti güçlü bir şirketler hukukuna sahip ve bu da şirketinizi her türlü yasal problemlerden korumanız için harika bir fırsat.

ABD’DE ŞİRKET BANKA HESABI AÇABİLİR MİYİM?

Şüphesiz ki şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri EIN numarası almak ve bir diğeri de şirket banka hesabı açtırmak. ABD’de bulunmadan şirket banka hesabı açmak oldukça zor bir işlem. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz Delaware File isimli danışmanlık şirketi, ABD’ye gitmenize gerek kalmadan size banka hesabı açmayı sağlıyor. Elbette hesap açmadan önce bir Amerikan şirketine sahip olmanız en önemli noktalardan biri.

 

Kısaca özetlemek gerekirse, ABD’de şirket kurmak için öncelikle bir yasal temsilci ile görüşüp profesyonel hizmet almak en doğru adımlardan biri. Şirketinizi kurduktan sonra EIN numarası almak ve bir şirket banka hesabı açtırmak şirketinizin uzun yıllar boyunca sıkıntısız olarak işlerini sürdürmesinde yardımcı olacak en temel etkenlerden.

 

ÖNEMLİ NOT: Tüm işlemler bittikten sonra yıllık olarak yapmanız gereken vergi beyanı, yasal temsilci ücreti vs. gibi basit görünen fakat ilerde çok ciddi problemler yaratabilecek potansiyelde olan işlemleri lütfen dikkatle yerine getirin.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN