• Dolar Alış 32.2938TL
 • Dolar Satış 32.1649TL
 • Euro Alış 35.0333TL
 • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da Şirket Kurma Rehberi

Modern ve zengin bir kalkınma ekonomisi ile Amerika Birleşik Devletleri işletmelerin kurulması ve devamında sağlanan refahı için harika bir ülke. Ancak, iş şirket kurma prosedürlerine geldiğinde birçok sorunla karşılaşacak olmanız muhtemel. Aşağıdaki makale okuyuculara ABD’de şirket kurulumunun temellerini gösterecek.

ABD’de Şirket Kurmanın Farklılıkları

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde, şirket kurmayla ilgili ülke çapında genel geçer yazılı bir kural yok, onun yerine, eyaletler arası farklı düzenlemeler mevcut.
 • Tüm eyaletlerde, Şahıs Şirketi, Genel Ortaklık, “S Corporation” ve Limited Şirket gibi temel iş türleri bulunmakta.
 • Çoğu eyalet bir iş kurmak için asgari sermayeye ihtiyaç duymuyor. Eyaletlerde şirket kurma prosedürleri oldukça basit ve hızlı. Yabancı sermayeli şirketler de yerli şirketler gibi aynı yasalara tabi.

Kısacası, eyaletler arası birçok farklılıkların mevcut olduğunu söyleyebiliriz. İşletme kaydını yapan ofisler eyaletten eyalete göre değişmekte. Eyalet veya eyalet yerel yönetiminin web sitesi, işletme kayıt prosedürleri hakkında eksiksiz bilgi ve ayrıntılı talimatlar sağlamakta. Ayrıca, online başvuru sayesinde başvuru süreci büyük ölçüde basitleştirilmiş durumda. LLC ve INC kurulumu, EIN ve ITIN numaraları başvurusu ve ABD Şirket Banka Hesabı gibi şirket kuruluşu ile ilgili hizmetler sağlama konusunda uzmanlaşmış olan Delaware merkezli yasal temsilci Delaware File‘a başvurarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sektörde rekabetçi fiyatlarla hizmet veren bu danışmanlık şirketin sunduğu benzersiz kupon ve indirimlerle maliyetinizi en aza indirebilmek mümkün. Özel kuponlar, indirimler, promosyon kodlarının yanı sıra size özel maliyetli paketler de sunuyorlar.

ABD’DE İŞ KURMA HAKKINDA İPUÇLARI

 • Uygun İşletme Türünü ve Yerini Seçin

ABD’de bir anonim şirket veya limited şirket kurmak için gerekli olan belge işleri ve prosedürler çok zor değil; dolayısıyla bir avukat bulabilir ya da online yasal dosyalama hizmeti aracılığıyla şirket kaydınızı yaptırabilirsiniz. Online olarak şirket kurarsanız bu daha az maliyetli ve meşruiyetini de korumuş olacak.

 • Şirket Kaydınızı Yapın

Bir şirket kurmak için ABD’nin çoğu eyaletinde geçerli olan temel prosedürler aşağıdaki gibi:

– İşletme sahipleri daha önce kaydı oluşturulmamış bir şirket ismi seçmeli.

– Kurucu, şirket için yasal belgeler alabilecek temsili bir temsilci atamalı.

– Kurucu, şirket kuruluş belgesinde yasal temsilcisinin ismini ve adresini, şirketin posta adresini ve şirket hisselerinin ihraç edilmesine izin verilen nominal değeri mutlaka doldurmalı.

 • Vergi Numaranızı Oluşturun

Şirketinizin ABD Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından tanımlanması ve takip edilmesi gerekiyor. Bu işlem genellikle İşveren Kimlik Numarası (EIN) ile yapılmakta.

 • ABD Şirket Hesabı Açın

ABD’de bir şirket banka hesabı açmak için gerekli olan belgeler eyaletten eyalete göre değişiklik göstermekte. Genellikle, ABD’de bir şirketinizin olması, pasaportunuzun kopyası ve işletmenize ait bir vergi kimlik numarası yeterli olmakta. Eğer banka hesabı açmak istediğini zamanda ABD’de olacaksınız elbette kişisel bir hesap açmak daha kolay (şirket belgelerinizin yanınızda olması şartıyla). Ancak, yurtdışında olsanız bile, bu hizmet paketini sunan bir banka veya online hizmet bulabilirsiniz.

 • Yıllık Yapılması Gerekenleri Takip Edin

Şirketinizin işlemleri tamamlanıp aktifleşme gerçekleştiğinde ise yıllık olarak eyalete göndermeniz gereken birtakım belgeler bulunmakta. Esasen bu rapor, şirketinizin kaydını ve adresini güncel olarak tutmak amacıyla oluşturulmuş bir form. Bir şirket kurarsanız, yıllık bir toplantı yapmanız ve toplantı tutanaklarını da belgelemeniz gerekiyor. Yıllık yapmanız gerekenleri takip etmemeniz şirketinizin itibarı açısından pek de iyi bir sonuç vermeyecek.

Özetle, ABD’de şirket kurulumu ve yönetimi önemli miktarda zaman ve para yatırımı gerektirmekte. Genellikle, ne kadar çok zamanınızı yatırım yapmaya istekli olursanız, o kadar az para harcamanız gerektiği veya tam tersi durumlar oluşabiliyor. Ancak, birçok işletme için ABD’de bir şirket kurmanın faydaları genellikle bu maliyetlerin ötesine geçmekte. En iyi sonuçları elde etmek için ABD’de bir şirket kurarken, tüm önemli noktaları göz önünde bulundurmalı ve güvenilir bir hizmet seçmelisiniz.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN