• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Zombi Böcek mi Olur Demeyin

ABD’nin West Virginia eyaletinde araştırmacılar zombi ağustos böcekleri keşfetti. Kimyasal etkileri olan bir mantardan etkilenen ağustos böcekleri yerel canlı popülasyonu için tehlike oluşturmaya devam ederken, bilim dünyasının gündemine oturdu.

ABD’de, Batı Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar, parazit bir mantar tarafından enfekte edilen yeni bir ağustos böceği popülasyonu keşfetti.

Bir bilim dergisinde yayımlanan araştırmada “zombi ağustos böceği” olarak adlandırılan bu böceklerin, halüsinojenik mantarlarda bulunanlara benzer kimyasallar içeren saykodelik bir mantar olan Massospora’nın etkisi altında olduğu belirtildi.

Massaspora, böceklerin zihinleri kontrol ediyor ve onları üremeye zorlayarak enfekte böcek sayısının artmasını sağlıyor.

Çalışmanın ortak yazarı Brian Lovett, Massospora sporlarının ilk olarak ağustos böceğinin cinsel organlarını, kalçalarını ve karınlarını yiyerek vücudunun üçte birini yok ettiğini söyledi. Daha sonra üreme amacıyla diğer ağustos böcekleri birbirine yaklaştığında sporlar diğerlerine taşınıyor.

Çalışma yazarı Matthew Kasson’a göre, Haziran ayında üniversite araştırmacıları tarafından Batı Virginia’da bulunan enfekte ağustos böcekleri, Massospora tarafından enfekte olduğu keşfedilen üçüncü ağustos böceği topluluğu.

Bilim insanları, ağustos böceklerinin 13 veya 17 yıllık bir yaşam döngüsüne sahip olduklarından ve on yıl sonra ortaya çıkana kadar yer altında yaşadıkları için, Massospora’nın bu türleri nasıl etkilediğini incelemenin çok zor olduğunu aktardı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN