• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Yeni Lazer Silahı Test Edildi

ABD donanması, yeni geliştirdiği silah sisteminin testlerine başladı. Bu lazer sınıfı silahlar, tehdit oluşturabilecek drone ve küçük deniz araçlarına karşı güçlü bir savunma kabiliyeti sunuyor.

USS Portland (LPD-27), amfibi sınıfı bir nakliye gemisi. Üzerinde konuşlandırılan teknoloji ise ABD’nin bir süredir üzerinde çalıştığı yüksek enerji sınıfı bir ‘solid-state laser’ yani katı hal lazeri. Silah, o sırada uçan insansız bir hava aracını saniyeler içinde yok ediyor.

Donanma’nın açıklamasına göre, bu yeni lazer sınıfı silahların geliştirilmesinde, artan tehditler rol oynuyor. ABD için tehdit oluşturduğu düşünülen İHA’lar, küçük deniz araçları ve gözetim sistemlerine gözdağı vermiş olduğunu ekleyelim.

Test edilen tek lazer silahı bu olmamakla birlikte, ABD yeni geliştirdiği bu teknolojiyle lazer silahlarını sınıflandırmış bulunmakta. USS Ponce gemisine konuşlandırılan ve test edilen lazer silahı 30 kW sınıfına dahil.

ABD geliştirmiş olduğu bu lazer toplarının, insansız hava araçlarından ve en önemlisi rakibi olan Çin’in uzun menzilli füzelerinden korumasını hedefliyor. Çin’in kara tabanlı füzelerinin sınırlı sayıda mühimmat desteği sebebiyle bu gelişmiş savuma teknolojisi karşısında biraz üzülebileceğini belirtmekte de fayda var.

ABD Ordusu ise kendi lazer silahları üzerinde çalışıyor. Gücünün 300 kW’lara kadar çıkacağı söylenen silahların, roket ve toplara karşı büyük bir savunma gücü olması hedefleniyor. Programın başındaki isim Guy Renards, “Atış başına harcanan yakıt fiyatı için, sadece donanmamızdaki askerleri korumuyoruz, cüzdanlarını da koruyoruz” dedi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN