• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Yeni Dışişleri Bakanı Blinken’den İlk Mesaj

ABD başkanlık yarışının resmi olmayan kazananı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanlığına getireceği Anthony Blinken, uluslararası iş birliği mesajı vererek, “Dünyanın tüm sorunlarını tek başımıza çözemeyiz. Diğer ülkelerle birlikte çalışmamız gerek, iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.
ABD: Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı olarak ataması beklenen Antony Blinken  kimdir? | Euronews

Wilmington’da düzenlenen basın toplantısında, kabinesine seçtiği bazı isimleri tanıtan Biden’ın Dışişleri Bakanlığına getireceği Blinken’in ilk mesajı ‘uluslararası iş birliği’ oldu.

Biden’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği görevine getireceği Linda Thomas Greenfield ise “ABD geri döndü, çok taraflılık ve diplomasi geri döndü” ifadelerini kullandı.

Everything about Linda Thomas-Greenfield, incoming U.S. Ambassador to the  United Nations • Today News Africa

Anthony Blinken kimdir?

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Dışişleri Bakanlığına uzun yıllar birlikte çalıştığı Antony Blinken’ı getireceğini açıklamıştı.

ABD’nin küresel imajını düzeltmesi beklenen 58 yaşındaki Blinken, Obama döneminde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde önemli görevlerde bulundu. 

Antony Blinken kimdir: Joe Biden'ın ABD Dışişleri Bakanlığı'na getireceğini  açıkladığı isim - BBC News Türkçe

Uzun yıllar Biden ile çalışan ve dış politikada 30 yıllık tecbüresi olan Blinken, Obama döneminde 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Yönetimin DEAŞ’a karşı mücadele, Asya ile ilişkileri yeniden dengeleme ve küresel mülteci krizi gibi konularda yürüttüğü diplomaside başı çeken Blinken, eski başkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını görevinde de bulundu.

Biden'ın ABD Dışişleri Bakanlığına getireceği Antony Blinken'dan ilk mesaj!

Obama’nın ilk döneminde Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinde de 2002-2008 yılları arasında Biden ile birlikte çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları arasında eski başkan Bill Clinton’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de yer aldı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN