• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Yeni ABD vize kuralları göçmen topluluklarında ‘panik dalgası’ yarattı

Trump’ın seyahat yasağı yürürlüğe girdiği için bazı göçmen topluluklarında üzüntü ve öfke yayılmaya devam ediyor.

Yaklaşık oniki yıldır işleyen bir Amerika Birleşik Devletleri vize sisteminden sonra, Sai Kyaw’ın erkek kardeşi ve kız kardeşleri ve ailesi nihayet son adıma yaklaşmıştı: Myanmar’dan Massachusetts’e göçmek ve restoranında çalışmak için ülkeden ayrılmadan önce son bir vize görüşmesi yapacaktı.

Sonra ABD göç politikasında çarpıcı bir değişiklik, planlarını durdurdu. Görüşme ertelendi ve ne zaman yeniden planlanacağı veya yeniden programlanacağı belli değil.

“Bu korkunç,” dedi Kyaw. “Dua etmek dışında gerçekten yapabileceğimiz hiçbir şey yok. 12 yıl bekliyorlar. 12 yıl daha beklemeleri gerekiyorsa yapacaklar.

no-ban

Hikayesi, Burma olarak da bilinen Myanmar’ın yanı sıra Nijerya, Kırgızistan ve Eritre gibi ülkelerden de aile temelli göçü kapatması beklenen bir Trump yönetim politikasının açıklanmasının ardından bazı göçmen topluluklarına yayılan birçok karışıklık, üzüntü ve öfke hikayesinden sadece biri.

Politika ayrıca Sudan ve Tanzanya’dan vizeleri de kısıtlıyor.

Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Minnesota Nijerya Kalkınma Enstitüsü başkanı Grace Mobosi-Enwensi, “Topluluktan geçen bir panik dalgası var.” Dedi.

Geçen ay cuma günü yürürlüğe giren bir bildiriyi imzalayan ABD Devlet Başkanı Donald Trump, bu ülkelerin minimum güvenlik standartlarını karşılamadığını söyledi.

no-muslim-ban

Kuralların yasal zorluklarla karşı karşıya olduğu kesin, ancak bu arada aktivistler #MuslimBan (Müslüman Yasağı) ve #AfricaBan (Afrika Yasağı) etiketleri etrafında sosyal medyada örgütlendiler ve Kongre’nin başkanın ABD’ye girişini kısıtlama yeteneğini sınırlandıracak olan “Yasaklamaya Hayır” kanun tasarısının onaylanması için lobi çalışmaları başlattı.

Partizan olmayan Göç Politikaları Enstitüsü tarafından analiz edilen federal verilere göre, 2018 mali yılında Nijerya, Eritre, Kırgızistan ve Myanmar’dan yaklaşık 10.000 kişiye göç temelli vizeler verildi. Yarısından fazlası en kalabalık Afrika ülkesi olan Nijerya’dan geliyordu.

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN