• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Yatırımcı Vizesiyle Amerika’ya Giden Türkler: New York’taki Dev Projelere Yatırım Yapıyorlar

‘New York’taki Dev Projelere Türk Yatırımcılar da Ortak’

 

 

New York’un çehresini değiştiren yüzlerce milyon dolarlık dev projelere Türk yatırımcılar da ortak oldu. Türk yatırımcıların tamamlanan büyük projeler aracılığıyla EB-5 statüsünden Green Card alıp Amerika’ya yerleştikleri belirtildi.

 

New York’un çehresini değiştiren yüzlerce milyon dolarlık dev projelere Türk yatırımcılar da ortak oldu. Türk yatırımcıların tamamlanan büyük projeler aracılığıyla EB-5 statüsünden Green Card alıp Amerika’ya yerleştikleri belirtildi.

ABD’ye yatırım yaparak yerleşmek isteyen Türk yatırımcıların sayısının özellikle son yılda büyük oranda arttığı ifade edildi.

New York’taki çeşitli projelere finans sağlayan NYCRC (New York City Regional Center) kurucu ortağı ve İdari Müdürü Paul Levinsohn, şimdiye kadar bu projelere yabancı yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık para aktırdıklarını söyledi. Levinshon, bu yabancı yatırımcıların arasında onlarca Türk yatırımcının da bulunduğunu söyledi.

Türkler’in New York’a hayat veren tamamlanmış dev yatırımlara ortak olduğunu belirten Levinsohn, yeni projelere de ortak olma girişiminde bulunan çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

‘New York’a hayat veren projelere Türkler de ortak’

Amerika’nın Sesi muhabirine New York’ta Türkler’in de ortağı olduğu yatırımları gösteren Levinsohn, ”New York’a hayat veren projelerin finansmanını sağlıyoruz. Bu dev projelere yabancı ülkeden gelen yatırımcılarla EB-5 adı verilen yatırımcı vizesi projeleriyle hayata geçiriyoruz” dedi.

Levinsohn, EB yatırım projelerini federal devletle birlikte yürüttüklerini belirtti. Levinsohn, New York’a Türk yatırımcıların ortak olduğu dev projeleri şöyle sıraladı:

  • Tarihi Brooklyn Navy Yard limanının yenilenmesi,
  • ABD’nin Doğu bölgesindeki en büyük televizyon stüdyoları Steiner Stüdyoları,
  • NBA takımı Brooklyn Nets’in resmi sahası ve eğlence merkezi ‘Barclays Center’,
  • ‘City Point’ Brooklyn Port alışveriş ve iş merkezi,
  • New York’ta yer altı ve yer üstünde bedava internet hizmeti veren ‘Link’ projesi”.

Levinshon, “Tüm bu projelere ortak onlarca Türk yatırımcı var. Diğer başka projelerimiz olsa da onların ilgi gösterdiği projeler bunlar oldu” dedi.

‘Tamamlanan yatırımlar sonrası Türkler gururla ortaklıklarını anlatıyor’

Levinsohn, Türkiye’den gelen yatırımcıların profiliyle ilgili sorumuzu da şöyle cevapladı:

“Türk yatırımcısıyla iş yapmamız kolay oluyor. İş etiğine ve iş dinamiklerine sahipler. Sayıları ve New York’a yatırım yapma istekleri son dönemde büyük artış gösterdi. New York’a hayat veren tüm projelerimizi eksiksiz olarak tamamlamamız yabancı yatırımcılar için önemli bir güven faktörü oluşturdu. Yatırım yapan Türkler ben ‘Barclays Center’ın veya ‘Steiner Stüdyolarının ortağıyım’ diye gururla dolaşıyor. Doluluk nedeniyle eski projelerimize yatırım yapamayan Türkler, bize başvurup yeni projelerimize yatırım yapıyor ”

 

‘Yatırım yoluyla Green Card alıyorlar’

EB-5 yatırımlarının federal devlet desteğiyle yapıldığını belirten Levinsohn, “Yabancı yatırımcılar federal devlet desteğinde olan bu projelere en az 500 bin dolar yatırım yapmak zorunda. Beş yıl sonra isterlerse çıkıp paralarını geri alabiliyorlar ya da gelir elde etmek için içeride bırakıyorlar. Bu şekilde yabancı yatırımcılar kendilerine, eşlerine ve 21 yaş altındaki çocuklarına hemen Green Card alıp, yasal olarak ABD’de oturma ve çalışma hakkına sahip oluyorlar” dedi.

Levinshon, şimdiye kadar yaptıkları bir çok projenin tamamlandığı ve yatırımcılara geri dönüşlerin başladığını belirterek,” Bu şekilde şimdiye kadar binlerce yabancı yatırımcının yasal bir yolla ABD’ye yerleşmesi ve Green Card almasını sağladık. Bu projeler sayesinde New York’ta birçok kişiye iş imkanı yarattık ” dedi.

 

EB-5 Yatırımcı Vizesi hakkındaki makalemizi okumak için tıklayınız.

 

‘En fazla Çinli yatırımcımız var Türkler ikinci sırada’

Türk yatırımcıların sayısının ve EB-5 yatırımlarına son dönemde ilgisinin oldukça arttığını belirten Levinshon, “EB- 5 projelerinde yabancı yatırımcıların büyük bir çoğunluğunu Çinliler oluşturuyor. Çinliler’den sonra da Güney Koreliler geliyor. Türk yatırımcılar üçüncü sırada yer alıyordu. Son yılda bu değişti Güney Kore’den gelen yatırımcı sayısı azaldı Türkiye’den gelen yabancı yatırımcı sayısı arttı. Türklerden gelen talep sürekli artıyor” diye konuştu.

Levinshon, 1991 yılında alınan kararla EB-5 için minimum yatırım bedelinin 500 bin dolar olduğunu ancak önümüzdeki Aralık ayında Amerikan Kongresi’nde görüşülecek olan yeni yasayla minimum yatırım bedeli olan 500 bin doların 800 bin dolara çıkacağını söyledi.

 

‘New York’taki projelere 1.3 milyar dolar verdik’

NBA’de oynayan Brooklyn Nets takımının resmi salonu ‘Barclays Center’ın da, EB-5 vize programı aracılığıyla yapıldığını belirten Levinshon,” ‘Barclays Center’ için 228 milyon dolar, New York’ta ücretsiz internet ve wi-fi servisi için 75 milyon dolar, Brooklyn City Point için 200 milyon dolar finans sağladık. Binlerce kişi bu yolla Green Card aldı. EB-5 projelerine sağladığımız finans toplamı 1.3 milyar doları aştı” diye konuştu.

 

ABD’de yatırım yapmak isteyen Türklerin sayısı arttı.

NYCRC İş Geliştirme Pazarlama Müdürü Lin Wu, Türkler’in New York’ta tamamlanan projelerini gördükten sonra, bunun benzeri yeni projelere ortak olmak istediklerini ve kendilerine New York’a yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcıların sayısının son bir yılda giderek arttığını söyledi.

Lin Wu, yabancı yatırımcılardan EB-5 yoluyla gelen paralardan 60 milyon doların Brooklyn Navy Yard limanı yenilenme ve geliştirme projesinin ilk etabında kullanıldığını kaydetti. 120 yabancı yatırımcı ve ailesine de bugüne kadar 359 Green Card verildiğini söyledi.

Aynı projenin ikinci bölümünde ise 84 yabancı yatırımcıdan sağlanan 42 milyon doların bu projeye aktarıldığını, bu yatırımla bu güne kadar 241 Green Card verildiğini söyledi. Lin Wu, tarihi Brooklyn Navy Yard projesinin henüz yapımı devam üçüncü etabında ise 60 yabancı yatırımcıdan gelen 30 milyon doların bu projeye aktarıldığını söyledi.

Lin Wu, ABD’nin Doğu yakasında bulanan en büyük televizyon stüdyolarının da aralarında çok sayıda Türk’ün de bulunduğu yabancı yatırımcıların parasıyla yapıldığı belirtti. Lin Wu, ”Projenin ilk aşamasında 65 milyon dolar, ikinci aşamasında ise 80 milyon dolar olmak üzere projeye finans sağladık. Bu proje aracılığıyla şimdiye kadar toplamda 290 yatırımcı bu projeye ortak oldu. Toplamda şimdiye kadar 338 kişiye Green Card sağladık” dedi.

 

Kaynak: mynet.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN