• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Yargıç Barrett Yüksek Mahkeme Üyeliği İçin Yemin Etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği yargıç Amy Coney Barrett, Beyaz Saray’da düzenlenen törende yemin etti.

Barrett, Yüksek Mahkeme üyeliğinin Senato’da yapılan oylama sonucunda onaylanmasının ardından Beyaz Saray’da gerçekleştirilen törende yemin etti ve böylece Yüksek Mahkemenin 9 üyesinden biri oldu.

ABD Başkanı Trump, yemin töreni öncesi yaptığı konuşmada, “Bugün Amerika için çok önemli bir gün.” ifadesini kullandı.

Barrett’ın okul çağında çocuğu varken Yüksek Mahkeme Yargıçlığına seçilen ilk kişi olduğuna dikkati çeken Trump, “Tarihimize, mirasımıza ve kahramanlarımıza olan güvenimizi asla kaybetmemeliyiz.” dedi.

Barrett ise yemin ettikten sonraki konuşmasında, Senato’ya, kendisine güvendiği için teşekkür ederek “Sizlere ve Amerikan halkına, görevlerimi yapabildiğim en iyi şekilde yapacağıma dair söz veriyorum.” diye konuştu.

Amy Coney Barrett confirmed to U.S. Supreme Court | CBC News

Her zaman hukukun üstünlüğünün korunması gerektiğinin altını çizen Barrett, görevini hiçbir şeyden korkmadan yerine getireceğini belirtti.

Demokratların itirazına rağmen senatodan geçmişti

ABD Senatosu, bugün Barrett’ın adaylığının onayı için oylama yapmış, Demokrat senatörlerin karşı çıktığı oylamada, Senato çoğunluğunu ellerinde bulunduran Cumhuriyetçiler, oy çoğunluğuyla Barrett’i Yüksek Mahkeme’ye göndermişti.

Amy Coney Barrett sworn in to the U.S. Supreme Court - UPI.com

Genel kurulda yapılan oylamada Demokratların tamamı ile Cumhuriyetçi Senatör Susan Collins aleyhte oy kullanırken 52 Cumhuriyetçi ise “evet” oyu verdi.

Böylelikle Barrett, ABD tarihinin en hızlı atanan Yüksek Mahkeme Yargıcı unvanını kazandı.

Diğer taraftan 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine bir hafta kalmışken Demokratlar, Yüksek Mahkeme yargıçlığına şimdi atama yapılmasına karşı çıkıyor. Demokratlar, söz konusu pozisyona getirilecek adayın yeni başkan tarafından belirlenmesi gerektiğini savunuyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN