• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Washington’da “Dizlerinizi Boynumuzdan Çekin” Sloganıyla Yürüyüş Yapıldı

ABD’nin başkenti Washington’da binlerce kişi ırkçılık karşıtı yürüyüşe katılırken, gözaltına alınırken öldürülen George Floyd’un kız kardeşi protestoculara seslenip “George’un mirası siz olun” dedi.

Bridgett Floyd, “Ağabeyimin sesi bugün duyulamıyor. Bizim o ses olmamız lazım. Bizim değişim olmamız lazım” diye konuştu.

ABD’de ırkçı ayrımcılığın yasaklanması konusunda önemli adımlardan biri olarak kabul edilen Medeni Haklar Yasası’nı anmak için düzenlenen etkinliğe, Floyd’un ailesinin yanı sıra polis tarafından öldürülen çok sayıda siyah Amerikalının da ailesi katıldı.

Konuşmacılar ırksal adalet talebinde bulunup halka oy kullanmaları çağrısı yaptı.

Yürüyüşe verilen ad, polisin gözaltına alırken dizlerini George Floyd’un boynuna bastırması ve Floyd’un da nefes alamadığını söylediği olaya atıf yapıyor: ‘Bağlılık Yürüyüşü: Dizlerinizi Boynumuzdan Çekin’.

Farklı kuşak eylemcilerin bir araya geldiği yürüyüşte polis güçlerinde reforma gidilmesi çağrısı ve Kasım ayındaki seçimlerde sandığa gidilmesi çağrısı yapıldı.

Yürüyüş Martin Luther King Jr.’ın oğlu tarafından organize edildi

Yürüyüş medeni haklar liderlerinden din adamı Al Sharpton ve Martin Luther King Jr’ın büyük oğlu Martin Luther King III tarafından düzenlendi.

Polis tarafından öldürülen ve vurulan siyah Amerikalıların aileleri, Martin Luther King Jr’ın 1963 yılında efsaneleşen “Bir Hayalim Var” konuşmasını yaptığı bölgede katılımcılara seslendi.

Washington’da 1963 yılında düzenlenen yürüyüş ABD tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul ediliyor. Yürüyüş, ayrımcılığı yasaklayan Medeni Haklar Yasası’nın kabulünde büyük rol oynamıştı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN