• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

VADİDEKİ TÜRK GİRİŞİMCİ: UDEMY’NİN KURUCUSU EREN BALİ

Eğitimde fırsat eşitliğini savunan ve teknolojinin eğitime erişim konusunda yaratabileceği büyük güce inanan Eren Bali, birçok kişinin dünyanın neresinde olursa olsun istediği eğitimi alıp verebilmesine olanak sağlayan online eğitim platformunun kurucusu. Peki küçük bir köy okulundan Silikon Vadisi’ne uzanan bu başarı öyküsünün sırrı ne? Neden bu şirketi kurdu Eren Bali? İşte bu sorunun cevabı Eren Bali’nin kişisel hikayesinde yatıyor.

 

EĞİTİME HERKES ERİŞEBİLSİN…

Malatya’nın küçük bir köyünde doğan Eren Bali’nin anne ve babası öğretmen. İlkokulu annesinin 5 sınıfa birden aynı anda ders verdiği birleştirilmiş bir sınıfta geçiriyor.  Bilgiye ulaşmak için imkanları ne kadar kısıtlı olsa da her zaman matematik ve bilime ilgisi olduğunu vurgulayan Bali, lisede ise katıldığı Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında madalya kazanıp MIT ve Harvard gibi dünyaca ünlü okullardan kabul alıyor. Ablasının izinden giden Eren Bali, tercihini ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yana yapıyor.  Üniversitedeyken ortaokul arkadaşı Oktay Çağlar ile yaptığı ilk projelerden biri de proje halindeki binaların üç boyutlu maketini gösteren guncelbasin.com adlı internet sitesi oluyor. Bu fikir çok tutmuyor fakat ilk adımlarını atmış oluyorlar. Daha sonra ise yurtdışından öğrencilere girişimcilik dersleri vermek amacıyla ODTÜ Teknokent’e gelen eğitmenlere inanılmaz bir fikirle geliyorlar. Bu eğitimleri online platforma taşımayı ve eğitimlere geliştirdikleri uygulama ile devam edilmesini teklif ediyorlar. Gelecek yıl, iki girişimci kendilerini Silikon Vadisi’nde buluyor. İlk başta her şey hayal ettikleri gibi olmuyor, zorlu süreçleri atlatmak zorunda kalıyorlar. Hatta fikirleri tam 57 yatırımcı tarafından ret cevabı alıyor…

58. DENEMEDE ŞANSLARI DÖNÜYOR…

Hüsranla biten birçok proje yatırım fonu görüşmesi sonrasında ise Dave McClure isimli melek yatırımcıdan 1 milyon dolar fonu almayı başarıyorlar ve böylece Udemy çok uluslu bir şirket olma yolunda ilk adımını atıyor.

“Hayat boyu öğrenme” mottosunu benimseyen Udemy kurucusu Eren Bali, üniversite bitince öğrenmeyi de bıraktığımızı oysa eğitimin bir süreç olduğunu ifade ediyor.

Olağanüstü vizyonu ile harika işler başaran Eren Bali’nin, yeni hedefi ise ABD’nin sağlık sistemini değiştirmek. Yeni girişimi “Carbon Health” ile tüm doktor tetkik ve tedavi süreçlerini bir mobil uygulamada birleştirmek.

 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN