• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Umut Çınar’ın Düşünceli Girişimi

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar, Düşün Eğitim Kültür Derneği ile birlikte hayata geçirdikleri Sosyal İzolasyon-Sağlıklı Psikoloji projesiyle, korona virüsü yüzünden evlerinden çıkamayanlara bu süreci pskilojik açıdan sorunsuz atlatmaları için ücretsiz online destek vereceklerini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsle mücadele kapsamında risk grubundaki 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkış yasağını destekleyen Çınar, salgının yayılmasını önlemede bu tip tedbirlerin hayati öneme sahip olduğunu belirtip; “Dünyaya hızla yayılan bu salgının bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Onun için genci yaşlısı herkes elinden gelen önlemi almalı ve çağrılara uymalı. Bu dönemde motivasyonumuzu en üst seviyede tutmalıyız. Virüsün çıktığı yer olan Çin bunu nasıl yendiyse bizim de virüsü yenebileceğimizi unutmamalıyız. Hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığı’mızın tavsiyelerine mutlaka uyalım” ifadelerini kullandı.

BİR TELEFON UZAKTA

 Başkan Umut Çınar, sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerine kapanan, gerek yaşlılıktan gerek yalnızlıktan panik ve kaygı hissi yaşayan insanlara online olarak ücretsiz psikoloji desteği verecek  “Sosyal İzolasyon-Sağlıklı Psikoloji” projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. Dünya Yaşlılık Derneği ve Düşün Psikoloji’nin ortaklığı sonucu hayata geçen proje hakkında Çınar,  “Dünyada şu anda enfeksiyon ve psikoloji konularının çok önemli olduğunu biliyoruz. Enfeksiyon konusunu fedakar doktorlarımız anlatıyor. Bizde Düşün Eğitim Kültür Derneği ile ortaklaşa imzaladığımız bir protokolle bu süreçte evde kalan insanların psikolojik sıkıntılarını hafifletmek için online ortamda yüz yüze görüşmelerin de yapılabileceği bir hizmet sunduk. Ücretsiz danışma hattı olan 03122131410’u arayarak uzman ekibimizle iletişime geçebilirler” bilgisini verdi.

PANİK YAPMAYIN

Korona virüsüne olan korkudan dolayı insanlarda ortaya çıkan kaygı ve panik hissini bu projeyle aşmaya çalışacaklarını söyleyen Çınar şunları da ekledi: “Bu kaygı ve panik hissi kontrol altına alınmadığında psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu sürecin bireyin günlük yaşantısını olumsuz etkilemeden daha sağlıklı bir şekilde anlatılabilmesi için uzman desteği önemlidir. Uzman bir kadro ile birebir ve online terapilerle bu günlerde destek isteyen vatandaşlarımızın yanlarında oluyoruz. Çok sayıda uzman arkadaşımız psikolojik destek anlamında elinden geleni yapıyor.”

HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALI

Bu sürecin aşılması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Çınar, “Her hizmeti devletten beklememeliyiz. Amacımız devletimizin üzerinden özellikle bu süreçte yük almak olmalı. Dünya Yaşlılık Derneği olarak bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Sadece yaşlılarımız yani genç büyüklerimiz değil kendisini sıkıntıda hisseden, çözüm arayan herkese bu sistemimiz açık. Düşün Eğitim Kültür Derneği (Düşün Psikoloji) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Başak Aslan’a bu projede bizimle ortak hareket ettikleri için teşekkür ediyorum. Projede kendilerinin büyük emek ve gayretleri var” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN