• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Udemy’nin Kurucusu Eren Bali Kimdir?

Bugünkü yazımızda, her yıl milyonlarca insanın tutkuyla bağlandığı dallarda ustalaşmalarını sağlayan, alanlarında yol katetmiş öğretmenlerin internet üzerinden eğitim verdiği platform Udemy’i ve onun yenilikçi kurucusu Eren Bali’nin yaşamını gözler önüne sereceğiz.

Malatya’nın bir köyünde dünyaya gelen Eren Bali’nin anne ve babasının öğretmen olması genç yaşlarda eğitime ve özellikle matematiğe ilgi duymasını sağladı. Lisede Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda yaptığı derece ile MIT ve Harvard’dan burs kazananmasına rağmen ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni okumayı tercih eden Bali aynı zamanda matematik bölümünden de çift anadal yaptı. Çocukluk arkadaşı Oktay Çağlar ile üniversitede kurmuş oldukları telefon uygulamasının öğrenciler arasında ilgi kazanması girişimciliğe olan ilgisinin alevlenmesini sağlarken aklına yeni yeni fikirlerin gelmesine de yardım etti.

Udemy-large

ODTÜ’deki yabancı uyruklu eğitmenlerin, verdikleri eğitimi internet üzerinden öğrencilerle paylaşabilmesini sağlayan projeyi üniversitedeki akademisyenlerle paylaşan Bali ve Çağlar, eğitmenlerden de aldıkları destek ile Udemy’nin ilk kıvılcımını çaktılar. Bali, her ne kadar ürettikleri uygulama ile Türkiye’de başarı elde etmiş olsalarda fikirlerinin bir fark yaratabilmesi için Amerika’da hayata geçmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden de yakın arkadaşıyla birlikte Silikon Vadisi’ne, fikirlerin dünyayı yönetebileceği yere taşınma kararı aldılar.

İlk zamanlarda çeşitli engellerle karşılaşıp pes etme noktasına gelen Bali, 60 yatırımcıdan red yemesine rağmen hayaline inanmaktan vazgeçmeyip en sonunda Dave McClure isimli melek yatırımcıdan 50 bin dolarlık yatırım almayı başardı, bu meblağ Silikon Vadisi’nde tutunmaya çalışan bir şirket için küçük görünsede şirketin sonra alacağı yatırımlara zemin hazırlamaya yetmişti.

İlk günden beri umudunu yitirmemesi ve projesinin en sonunda hayata geçmesi ile hissettiği o tarif edilemeyecek başarı hissi sayesinde Bali, artık sadece daha fazla insana yardım edip onların hayatlarını etkilemenin yollarını düşünüyordu.

2014 yılında 32 milyon dolar, 2015 yılında 65 milyon dolar, 2016 yılında 60 milyon dolarlık yatırım alıp şirketinin piyasa değerini 710 milyon dolara çıkarttı.

2019 itibariyle Udemy, 50 bin eğitmen ile 40 milyon öğrenciye 60’tan fazla dilde aklınıza gelebilecek her türlü dalda eğitim olanağı sağlıyor.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN