• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Türkleri de İlgilendiren Haber: Trump, Doğum Turizmini Engellemeye Çalışıyor

“ABD’de doğum turizmi”, Türkiye’den de çok sayıda vatandaşın uyguladığı yaygın bir durum. İşte ABD’de doğum turizmiyle ilgili yaşanan flaş gelişme… ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık sahibi olunmasını sağlayan uygulamayı değiştirmek istediğini belirtti.

ABD yönetimi, her yıl yüzlerce Rus kadın tarafından kullanılan bir sistem olan hamile kadınların doğum yapmak için ABD’ye seyahat ettikleri “doğum turizmi” ni ortadan kaldırmaya yönelik yeni vize kısıtlamalarını duyurmayı planlıyor.

doğum-turizmi

22 Ocak’ta Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen rehberlik, yeni kılavuzların hamile kadınların vize almasını otomatik olarak engellemeyeceğini, ancak ABD konsolosluk memurlarının bir kadının yalnızca doğum amacıyla bir ziyaret planlayıp planlamadığını belirleme yetkisine sahip olacağını söyledi.

Duyuru, Başkan Donald Trump’ın yönetiminin seyahat yasaları listesine “birkaç” ülke eklemeyi planladığını ve nihai kararın “çok kısa bir süre içinde” açıklanacağını belirten basın raporlarını doğruladığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “doğum turizmi” ile ilgili değişikliklerin 23 Ocak’ta yayınlanacağını, ancak detayların sadece 24 Ocak’ta açıklanacağını açıkladı.

birth-tourism

Başkanlık kampanyası sırasında ve görev süresi boyunca Trump, ülkeye yasadışı yollardan giren veya vizelerinin süresi geçirenlerle birlikte göç konusunda sert bir yol izledi.

Doğum yoluyla vatandaşlık politikasından veryansın etti ve sona erdirmeye çalışmakla tehdit etti, ancak anayasal bilim insanları, muhalifler ve yönetim üyeleri bunu yapmanın kolay olmayacağını söyledi.

ABD Anayasası uyarınca, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan herkes vatandaş olarak kabul ediliyor.

doğum-turizm

Özellikle doğum yapmak için ABD’ye kaç yabancı kadının seyahat ettiğine dair resmi bir rakam olmamasına rağmen, 2012 yılında Göç Araştırmaları Merkezi, 36.000 yabancı doğumlu kadının ABD’de doğum yaptığını ve ardından ülkeden ayrıldığını tahmin etti.

Mart 2019’da USA Today, yüzlerce hamile Rus kadının her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum yaptıklarını ve böylece çocuklarının Amerikan vatandaşlığı kazanabileceğini bildirdi. Makale, Çin, Nijerya, Türkiye ve diğer ülkelerden gelenlerin de olduğunu söyledi.

İnsanlar genellikle Florida eyaletinde seyahat belgeleri, konaklama ve hastane konaklamalarını ayarlayan aracılara 20.000 ila 50.000 dolar arasında ödeme yapıyor.

trump-isviçre

ABD Başkanı Donald Trump, 22 Ocak’ta, Dünya Ekonomik Forumu‘na katılmak üzere İsviçre’deydi. Orada, gazetecilere verdiği demeçte şunları ifade etti:

“Dünyada neler olduğunu görüyorsunuz, ülkemiz güvende olmalı.”

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN