• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Türk Bilim İnsanına ABD’den Ödül

Amerika Birleşik Devletleri’nde yumurtalık kanseri üzerine çalışan Türk bilim insanı Duygu Özmadenci’ye ödül verildi. 

ABD’de 22 yıldır kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı (Ovarian Cancer Research Alliance) her yıl sadece 10 bilim insanına ödül veriyor. Türk bilim insanı Duygu Özmadenci, yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan Fokal Adezyon Kinaz (FAK) adlı protein ile ilaçlı mücadele yönteminin keşfiyle bu yıl ödül alanların arasında.

Dr. Duygu Özmadenci Kimdir?

Dr. Duygu Özmadenci ilkokulu Zonguldak Ereğli’de tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi İstanbul Galatasaray Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi alan Özmadenci, Fransa’da kanser araştırmaları üzerine master ve doktora yaptı. Doktora sonrası çalışmalar yapmak için ABD’nin San Diego Üniversite’sine gitti ve burada FAK adlı protein ile ilaçlı mücadele yöntemini keşfetti.

İşte yaptığı bu keşif, Dr Özmadenci’nin, ABD’de 10 yıldır yumurtalık kanseri araştırmalarına destek veren OCRA’nın her yıl 10 bilim insanına verdiği ‘Ann and Sol Schreiber Mentored Investigator Award’ ödülünü almasını sağladı. Üstelik, 75 bin dolarlık bir araştırma fonunun da sahibi oldu. Keşfettiği yöntem şu ana kadar tüm deneylerde başarılı oldu ve yakın zamanda da kliniklerde kullanılmaya başlanması bekleniyor.

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN