• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Tüm Dünyayı İlgilendiren Başkanlık Seçimleri Yarın Peki Sonucunun Açıklanması Ne Zaman?

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinin son günü yaklaşırken, bu yıl koronavirüs nedeniyle postayla oy kullanma talebinin artmasıyla sonuçların ne zaman kesinlik kazanıp açıklanacağı belirsizliğini koruyor.

ABD başkanlık seçimleri, ilk olarak erken oylama ile Alabama eyaletinde 9 Eylül’de başlamıştı.

Normal şartlarda oy kullanımının bitmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıkan tablo başkanın kim olacağını belirlerken, bu yıl koronavirüs nedeniyle postayla oy kullanma talebinin artmasıyla kesin sonuçların en erken Kasım ayı sonunda açıklanması bekleniyor.

Yetkililer ilk oylarda çıkan sonucun başkanı belirleyeceğini belirtse de resmi sonuçların Kasım sonuna kadar açıklanmasının da iyimser bir yaklaşım olduğunu ifade ediyor.

Adaylardan birisi itiraz ederse sonuçların açıklanması uzayabilir

Posta yolu ile oy kullanma ve bu oyların sayımına ilişkin özellikle yarışın başa baş devam ettiği eyaletlerde her iki başkan adayının da itirazlarda bulunabileceği ve bu itirazların ardından kesin seçim sonuçlarının açıklamasının Ocak 2021’e kadar uzayabileceği ifade ediliyor.

2000 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Parti adayı Al Gore’un Florida seçim sonuçlarına yaptığı itirazın sonuçlanması ve George W. Bush’un başkan seçilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesinin karar vermesi 36 gün sürmüştü.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN