• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Tüm diplomatik gerilimlere rağmen ABD – Türkiye Ticari İlişkileri Sakin Seyrini Koruyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump görevinde 3. yılını doldururken, Türkiye ve ABD ticari ilişkileri tüm diplomatik gerilimlere rağmen istikrarını sürdürüyor. Bu süreçte yaşanan ciddi diplomatik ve siyasi krizler olsa da yıllık ticaret hacmi 20 milyar dolar civarında. 

Öte yandan DEİK Türkiye – ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, “İkili ticaretimizde siyaset cephesinde yaşananlara paralel bir gerileme söz konusu olmamıştır” beyanında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, görevinde üçüncü yılını geride bırakırken, bu süreçte yaşanan tüm diplomatik ve siyasi krizlere, gündeme gelen yaptırımlara ve gümrük tarifeleriyle ilgili sorunlara rağmen ABD – Türkiye arasındaki ticari ilişkiler sakin seyrini korudu.

Yıllık 20 milyar dolar civarındaki ticaret hacminin 100 milyar dolar hedefine ulaşması için bu yıl da çeşitli ziyaretler planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın hedeflediği 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine rağmen, son 3 yılda yaşanan siyasi ve diplomatik gerginlikler sebebi ve ABD’nin ticarette izlediği politikalar Türkiye ekonomisine de yansıdı.

Geçen yıl Türkiye ve ABD arasında yaşanan S-400 krizi, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin görüş ayrılıkları, ve ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlar öngören tasarıları iki ülkenin gündemine oturmuştu.

Ticaret Hacmi 20 Milyar Dolar Seviyesinde Seyrini Koruyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı verilere göre, Türkiye ile ABD arasındaki dış ticaret hacmi 17,7 milyar dolar seviyesinde seyrini korudu. Bu oran bir önceki yılın dönemine göre yüzde 7 azalmış durumda.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı, bu süreçte yüzde 2,7 azalışla 7,4 milyar dolara geriledi. ABD’den ithalat ise yine aynı dönemde yüzde 9,8 düşüş göstererek 10,3 milyar dolar oldu.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi ise 2018’in genelinde yaklaşık 20,7 milyar olarak kayıtlara geçmişti.

Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre, 2019’da, Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 8,9 milyar dolar olurken, ABD’den yapılan ithalat yaklaşık 11,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dolayısıyla, ABD ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 20,9 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

100 Milyar Dolarlık Hedef

DEİK Türkiye – ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, “İkili ticaretimizde siyaset cephesinde yaşananlara paralel bir gerileme söz konusu olmamıştır, dahası iki ülke liderleri tüm bu siyasi gündemin ortasında 100 milyar dolar ticaret hedefi koymuş ve karşılıklı ekonomik ilişkileri teşvik etmişlerdir.” diye konuştu.

Türkiye – ABD Ekonomik İlişkilerinde Özel Sektör Aktif Rol Oynamalı

Öte yandan Yalçındağ, Türkiye – ABD ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde özel sektörün daha aktif rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Türk şirketlerinin güçlü ABD pazarından daha fazla yararlanması ve ülkemizin de ABD ile ekonomik ilişkilerini geliştirmesi adına daha aktif rol oynaması gerektiğini ifade eden Delaware merkezli ABD şirket kurulum danışmanlığı yapan amerikadasirket.com, muhasebe, vergi beyanı, sanal ofis, yatırım & vize ve marka tescili gibi yasal tüm konularda müşterilerin talebi doğrultusunda kesintisiz hizmet sunuyor.

 

TÜİK Verilerine Göre ABD – Türkiye 2014-2019 Dönemi Ticari İlişkileri (Dolar)

Ekran Resmi 2020-01-20 11.22.10

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN