• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Trump’tan Seçim Sonrası İlk Miting

Kaybedilen seçim sonrası ilk mitingini Georgia eyaletinde kongre seçimlerinin kritik ikinci turu için düzenleyen Donald Trump, eyaletteki Cumhuriyetçilere 5 Ocak’ta yapılacak seçim için sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

Senatodaki Cumhuriyetçi çoğunluğun kaderini belirleyecek Georgia eyaletindeki ikinci tur oylama öncesinde Trump, Cumhuriyetçi adaylar David Perdue ve Kelly Loeffler’e destek vermek üzere eyalete gitti.

Senators Sold Stock Before Steep Market Losses From Virus | Georgia Public  Broadcasting

Trump, burada yaptığı konuşmada, “Birçok kişi, arkadaşlarım, ‘başkanlık seçiminden dolayı öfkeliyiz, sandığa gitmeyelim’ diyor. Bunlar benim arkadaşlarım, çok iyi insanlar. Bu neredeyse bir protesto gibidir. Ama bunu yaparsanız, radikal sol kazanacak. Bu benim içgüdüm. Evet, bu kadar oy çalındığı, bizden alındığı için öfkelisiniz. Bunu yapamayız. Aslında tam aksini yapmamız gerekir.” dedi.

Trump Uses Rally for Georgia Senate Candidates to Push Unsupported Claims  of Voting Fraud - WSJ

Başkanlık seçiminde yolsuzlukların yaşandığını ve seçimin kendisinden çalındığını ifade eden Trump, seçimle ilgili davaları devam ederken partisinin aynı zamanda Georgia seçimlerinin ikinci turuna da hazırlanması çağrısında bulundu.

Başta Cumhuriyetçi Vali Brian Kempt olmak üzere eyaletteki Cumhuriyetçi siyasileri eleştiren Trump, resmi olmayan sonuçlara göre 13 bin oyla rakibi Demokrat Parti adayı Joe Biden’a karşı kaybettiği Georgia başkanlık seçim sonuçlarına karşı itirazlarında, partisinin kendisine gerekli desteği vermediğini söyledi.

Georgia Republican election official says Trump's false voter fraud claims  undermine democracy

Amerikan medyasında gün içinde, Trump’ın Kemp’e eyalet vekillerini ikna edip Seçiciler Kurulu üyelerinin kendileri tarafından seçilmesini sağlamasını ve gıyabi oylara yönelik inceleme başlatmasını istediği, Kemp’in de bunu reddettiği iddia edilmişti.

Georgia yasalarına göre, Kongre seçimlerinde herhangi bir adayın yüzde 50 ve üstü oy alamaması durumunda seçim ikinci tura gidiyor.

Trump presses governor to help overturn vote

3 Kasım’da yapılan seçimde mevcut senatörler Cumhuriyetçi Perdue ve Loeffler gerekli oyu alamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

Eğer, Perdue ve Loeffler bu sefer Demokrat Jon Ossoff ve Raphael Warnock’a karşı seçimi kaybederlerse Cumhuriyetçiler Senatodaki çoğunluğu Demokratlara kaptırmış olacak.

Donald Trump repeats unfounded claims of US election corruption as he  rallies for Republican Senate candidates in Georgia - ABC News

Senatodaki 100 sandalyeden 50’si Cumhuriyetçilerin, 48’i ise Demokratların elinde. Georgia’yı Demokratlar kazanırsa Senatoda durum eşitlenecek ve Başkan Yardımcısının oyu ile iktidardaki parti çoğunluğu elde etmiş olacak.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN