• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Trump’tan Hazır Olun Mesajı

Amerikan Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan ekip ile birlikte düzenlediği basın toplantısında; koronavirüsle mücadelede önlemlerin 30 Nisan’a kadar uzatılacağını belirtip, olayın ciddiyetini “Bu bir ölüm kalım meselesi” sözleriyle ifade etti. Önümüzdeki 2-3 haftanın çok sancılı olacağı mesajını veren Trump, ABD’de alınan tedbirlere rağmen virüs yüzünden en az 100 bin kişinin hayatını kaybetme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Halkı sabırlı olmaya davet etti

Önümüzdeki 30 gün boyunca yürürlükte kalacak önlemlerin uygulanmasının gerekliliğini ve ne kadar önem taşıdığını toplantı sırasında sık sık yineleyen Trump ilerleyen 2-3 haftalık sürecin sancılı olabileceğini, tünelin sonundaki ışığın ancak o zaman görüleceğini ve ABD halkının bu süreç zarfında sabırlı olması gerektiğini söyledi.

“Ulus olarak daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir sınavdan geçtiklerini” söyleyen Başkan, “Herkesin önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olmasını istiyorum. Ülke olarak yaşadığımız en zor 2-3 haftalık süreçten biri olacak. Binlerce insanı kaybedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Çin’i Geride Bıraktı

Vaka sayısının 190 bine yaklaştığı ülkede 4 bin kişi ise yaşamını yitirdi, böylece Çin hükümetinin paylaştığı, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı olan 3 bini 161’i aştı.

Salgından en fazla etkilenen eyalet olan New York’ta da bilanço gün geçtikçe daha da ağır bir hal alıyor, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio,  koronavirüs salgını nedeniyle 900 mahkumun  geçtiğimiz gün serbest bırakıldığını açıkladı. Kentte zorunlu olmayan tüm inşaatlar durduruldu. New York Polis Teşkilatının yaptığı açıklamaya göre NYPD’ de görev yapan her otuz polisten birinde Covid-19 semptomlarına rastlandı.

Central Park’ta kurulan geçici hastane bugün açıldı, hastanelerdeki morgların kapasitelerinin yetmemesi durumunda 44’er ceset alabilen 25 soğuk hava kamyonu devreye sokulacak.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN