• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Trump Ulusal Acil Durum İlan Etti

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede etkisini artıran yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi ve ulusal acil durum ilan ettiğini açıkladı. ABD’nin aldığı erken önlemler nedeniyle virüsün daha da yayılmasını engellediklerini savunan Trump, Dünya Sağlık Örgütü‘nün virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığına da işaret etti.

Açıklamasında “Resmi olarak ulusal acil durum ilan ediyorum. Bunlar çok önemli iki büyük kelime” Trump, “Tüm hastanelerde en üst performansı gösterebileceğiz. Sağlık Bakanlığı’na da bazı kanunlardan muaf olması yetkisini vermiş bulunmaktayız” şeklinde konuştu. Ayrıca Trump virüsle mücadele kapsamında 50 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını da açıkladı.

İngiltere de Seyahat Yasağı Listesine Eklenebilir

Öte yandan Avrupa’dan 30 günlüğüne seyahatin yasaklanmasına yönelik kararına dair Trump, “İngiltere’yi de seyahat yasağı listesine eklememi tavsiye ettiler. İngiltere’yi ve diğer başka ülkeleri de duruma göre ekleyebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Trump, Coronavirüs testi olduğunu ancak sonuçları henüz almadığını kaydetti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau‘nun eşinde Coronavirüs saptanması hakkında ise “Trudeau ile görüştüğümüzde eşine henüz teşhis konulmamıştı. Çok harika bir kadın” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN