• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Trump Seçimleri Kazanırsa Fauci’yi Kovacağını Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerinden önce Florida’daki mitinginde, seçimlerden sonra ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci’yi kovmakla tehdit etti.

Miting sırasında kalabalığın “Fauci’yi kov” sloganını bir süre dinleyen Trump, ardından, “Kimseye söylemeyin ama seçim sonrasına kadar biraz bekleyeyim. Öneriniz için minnettarım” cevabını verdi.

Sözlerine devam eden Trump son olarak da, “O birçok konuda yanıldı. Yine de iyi bir adam. Ama pek çok konuda da yanıldı” dedi.

Dünyanın önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanlarından biri olan 79 yaşındaki Fauci, altı farklı ABD başkanıyla, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün başkanı olarak otuz yılı aşkın süredir çalışan bir bilim insanı.

Pek çok kez Trump’ı koronavirüs salgını konusunda takındığı tavırlara ilişkin eleştiren Fauci, hafta sonu Washington Post’ta yayımlanan röportajında ABD’nin salgın konusunda daha fazla hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Fauci’nin tahminlerine göre ABD’de günlük koronavirüs vaka sayısı 100 binin üzerine çıkabilir.

Biden ise Fauci’ye sahip çıktı

Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Joe Biden ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Dr. Fauci gibi uzmanları gerçekten dinleyen bir başkana ihtiyacımız var” dedi.

Fauci, Başkan Trump’ın 3 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi son günlerde kalabalık mitingler organize etmesini de eleştirirken bu mitinglerde koronavirüsün yayılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Öte yandan Fauci, ABD’de ulusal çapta sokağa çıkma kısıtlamasına gidilmesinin etkili olacağına inandığını da söyledi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN