• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Trump Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterilince Açıklama Geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın BAE-İsrail anlaşmasına aracılık etmesi sebebiyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiğini belirterek, “İsrail ve BAE arasındaki bu tarihi diplomatik ilerleme, çeyrek asırdan daha uzun bir zamandır Orta Doğu’da barışa yönelik atılmış en önemli adımdır.” ifadesini kullandı.

Trump’ın Nobel adaylığının, uluslararası toplumun barış anlaşmalarına desteğinin ve Orta Doğu’ya yönelik inancının zor bir dönemden geçtiği bir zamanda geldiğine işaret eden McEnany, “ABD’nin bölgedeki en yakın iki ortağını birleştirmesiyle bu anlaşma daha barışçıl, güvenli ve müreffeh bir Orta Doğu yaratacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu anlaşmanın Trump’ın “cesur diplomasisi ve vizyonunun” bir ahdi olduğunun altını çizen McEnany, “Başkan Trump, Nobel’e aday gösterilmekten dolayı onur duymuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

McEnany, BAE- İsrail anlaşmanın resmi töreni için 15 Eylül’de Trump’ın İsrail ve BAE’li heyetlere ev sahipliği yapacağını da anımsattı.

Açıklamanın ardından, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında da konuya değinen McEnany, “Bu adaylık, Başkan Trump için zor kazanılmış ve çok hak edilmiş bir onurdur.” ifadesini kullandı.

Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın ve 1994’te Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi olmuştu.

Norveç Parlamentosu üyesi Christian Tybring-Gjedde BAE ve İsrail arasında sağlanan anlaşmaya yaptığı katkıdan ötürü bugün Trump’ı 2021 Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermişti.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN