• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Trump Kaliforniya Valisi İle Orman Yangınları Konusunu Görüştü

Orman yangınlarının can ve mal kaybına yolaçtığı California eyaletini ziyaret eden Trump’ın, Eyalet Valisi Newsom’la iklim değişikliği konusunda girdiği diyalog ses getirdi.

Sadece 150 kilometre kadar ötedeki yangınların dumanlarının hissedildiği eyalet başkenti Sacramento’ya gelen Trump, eski hava üssü McClellan Park’ta Vali Gavin Newsom ve eyalet yetkilileriyle görüştü.

Mevsim değişikliğinin gerçek olup olmadığı tartışıldı

Ziyaret öncesinde, iklim değişikliğinin orman yangınlarına yol açıp açmadığına ilişkin tartışma yeniden alevlenmişti. Vali Newsom da görüşmede Başkan Trump’a, “İklim değişikliği bir gerçek” mesajını verdi. Trump’ı iklim değişikliği konusundaki farklı görüşlere saygı göstermeye davet eden Newsom, bu sorunun varlığına dair bilimsel verilerin önemine dikkat çekti, California’nın tarihinin en sıcak Ağustos ayını geçirdiğine işaret etti ve “kanıtlar ortada” dedi.

Demokrat Parti eyalet valileri yangınların iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu savunurken, yangınların kötü orman idareciliği nedeniyle çıktığını söyleyen Başkan Trump ise California ziyaretinde de bu duruşunu yineledi. Trump yangınlarda iklim değişikliğinin bir rolünün olup olmadığı sorusunu yanıtlarken, “Bence bu daha ziyade idarecilik sorunu” dedi. Trump, yangına çok müsait ormanların bulunduğu diğer birçok ülkenin benzer bir sorunla karşılaşmadığını söyledi.

Trump, orman idareciliği konusunda değişikliklerin süratle yapılabileceği ancak iklim değişikliğiyle mücadelenin daha fazla zaman alacağını belirtti.

Toplantı sırasında eyaletin Doğal Kaynaklar Dairesi Başkanı Wade Crowfoot, Başkan Trump’ı, “iklimin değiştiğini ve bunun ormanlar için ne anlama geldiğini kabul etmeye” çağırdı. Crowfoot, “Eğer bilimi görmezden gelirsek ve kafamızı kuma gömüp bunun tamamen idarecilikle ilgisi olduğunu düşünürsek, Californialılar’ı korumayı birlikte başaramayız” diye konuştu.

“Bence bilim bilmiyor”

Başkan Trump ise bu sözlere yanıt olarak, havaların serinlemeye başlayacağını savundu ve “izleyin görün” dedi. Trump, bu sözleri üzerine bilimin Başkan’la aynı görüşte olmasını arzu ettiğini söyleyen Crowfoot’a, “Aslında bence bilim bilmiyor” karşılığını verdi.

Orman arazilerinde düşen yaprakların, kuru kereste ve çalıların düzenli temizlenmediği gerekçesiyle Demokrat eyalet valilerini eleştiren Trump, “Arazide yıllardır yapraklar, kuru yapraklar olunca, bu alev almalarına neden oluyor. Bu yangına benzin dökmek gibi. Bu konuda bir şeyler yapmalılar” diye konuştu.

Vali Newsom ise, orman idareciliği konusunda eksiklerin olduğunu kabul etmekle birlikte, California’da ormanlık arazinin sadece yüzde 3’ünün eyalete ait olduğuna dikkati çekti. Newsom, bu konuda federal hükümetten diyalog ve destek beklediklerini vurguladı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN