• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Trump – Biden Tartışmasını Kim Kazandı?

BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, ABD başkanlık yarışının adayları Donald Trump ve Joe Biden arasındaki tartışmada kimin öne çıktığını kaleme aldı. Zurcher tartışmayı ‘birbirlerine karşılıklı yemek fırlatanların mücadelesine’ benzetti. BBC muhabirine göre kazanan da “üzerine en az yemek sıvanan kişi” oldu, bu kişi de Joe Biden’dı.

Zurcher, analizine şöyle devam ediyor:

Twitter’da görmeye alışık olduğumuz geleneksel olmayan, tumturaklı, hakaretimiz Trump, 1,5 saatlik etkinlik boyunca bu özelliklerini gösterecek şekilde davrandı.

Ancak ABD Başkanı Trump’ın Twitter’da sergilediği kimlik, kendi takipçileri de dahil olmak üzere çoğu Amerikalının en sevmediği özelliği.

Trump’ın bu tartışmaya kendisine karşı çıkanları sarsmak için ihtiyacı vardı ancak tartışma, kime oy vereceğini bilmediğini söyleyen her 10 Amerikalıdan birinin fikrini değiştirmeye yardımcı olmuş gibi gözükmüyor.

Trump’ın amacının Biden’ı çökertmek olduğu anlaşılabiliyor, bunu da Trump’ın sürekli Biden’ın sözünü kesmesinden anlayabiliyoruz.

CBS Televizyonu’nun hesaplamasına göre Trump, Demokrat Parti’nin adayı Biden’ın sözünü 73 defa kesti.

Bu da ikili arasında kaotik görüş alışverişlerinin oluşmasına yol açtı; Trump, Biden’ı zekasından ötürü sorgularken Biden da Trump’ın bir palyaço olduğunu söyleyerek, “Çeneni kapatır mısın be adam?” dedi.

Trump’ın sürekli devam eden saldırılarına karşı Biden’ın güldüğü ve kafasını salladığı görüldü.

Moderatör Chris Wallace, bir sonraki konunun koronavirüs olduğunu ve bu konuda konuşmak için 2,5 dakikaları olduğunu söylemesi üzerine Biden, “Bu konuda iyi şanslar” yorumunda bulundu.

Koronavirüsle ilgili tartışma sırasında ise Trump geliştirdikleri politikaları savunurken Biden kameraya bakarak izleyicilere Trump’a inanıp inanmadıklarını sordu.

Biden, “Eğer daha akıllıca ve hızlı davranmazsan çok daha fazla insan ölecek” ifadesini kullandı.

Trump’ın “İnsanlar mekanlarının açık olmasını istiyor” ifadesine Biden, “İnsanlar güvende olmak istiyor” sözleriyle karşı çıktı.

Trump ırkçı harekatları kınamadı

İki aday son zamanlarda ABD’de ırk temelli yaşanan tartışmaları ele alırken Biden eşitsizliği, Trump da şehirlerde yaşanan şiddet olaylarını vurgulamak istedi.

Biden, Trump’ı ırk temelli ayrımcılık yapmakla suçladı.

Trump ise Biden’ı 1993 yılında geçen ve siyahların daha çok hapse atılmasına yol açan yasadan ötürü eleştirdi.

Trump, kendisine bu şans verilmesine rağmen aşırı sağın gösterdiği şiddet olaylarını kınamadı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN