• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

TikTok’tan Sonra Sıra WeChat’e geldi

ABD’nin “bilgi sızdırdığı” gerekçesiyle Çin kökenli uygulamalara açtığı savaş tüm hızıyla devam ediyor. Bilindiği üzere Trump hükümeti ilk olarak Huawei’yi topa tutmuştu. Huawei’nin ardından sıra TikTok’a geldi. Popüler uygulamanın Çin hükümetine bilgi sızdırdığı iddia edildi.

TikTok’un ardından bir diğer Çin kökenli uygulama olan WeChat’in de bileti kesildi. ABD dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan uygulamayı resmen yasakladı. Uygulama ABD App Store’undan kaldırılması büyük tepki çekti.

Apple satışları düşebilir

Ünlü analist Ming Chi Kuo, bu durumun Apple satışlarını düşürebileceğini iddia etti. WeChat’in yasaklanması ile bir uygulama App Store üzerinde yoksa, o uygulamayı telefonunuza kurabilmek için cihazınızı garanti dışı bırakacak pek çok işlem yapmanız gerekmekte.

Kuo’nun tahminine göre Apple’ın iPhone satışları WeChat ve diğer uygulamalara gelen bu yasaklar yüzünden yüzde 5 oranında düşecek. iPhone satışlarının yanı sıra AirPods, Apple Watch ve Mac modellerinin satışlarında da düşüş bekleniyor. Kuo’nun ne kadar haklı olduğunu ise zaman gösterecek.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN