• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

TikTok Mercek Altında

ABD, Çinli uygulamanın çocukların mahremiyetine saygı gösterip göstermediğini tespit etmeyi amaçlıyor. Son dönemde dünya çapında hızla popülerleşen TikTok ABD’nin merceği altında.

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa Beyaz Saray’dan sızan bilgilere göre iki bakanlıkta TikTok hakkında soruşturma yürütülüyor. Soruşturmaların odak noktası ise çocuk mahremiyeti. ABD yasalarına göre, sosyal medya servislerinin çocukların kişisel verilerini reklam verenlerden saklaması gerekiyor. Bu konuda açığı olan YouTube ve Facebook için yüzlerce milyon dolarlık ceza kesen ABD, Çinli TikTok’un açığını bulduğunda ise daha ağır yaptırımlar uygulayabilir.

15 saniyelik dans videoları yayınlamaya izin veren TikTok’un kullanıcı kitlesinin büyük bölümünü 18 yaşın altındaki gençler oluşturuyor.

TitTok ise tüm kullanıcılarının verilerini hassasiyetle koruduklarının altını çizerek, ABD’nin tüm suçlamalarının siyasi ve ticari rekabetten kaynaklandığını vurguluyor.

Ancak ABD Başkan yardımcısı ve eski CIA direktörü Mike Pompeo basına verdiği demeçlerde TikTok konusunda çok hassas olduklarını ve uygulamayı soruşturduklarını bizzat belirtiyor. Yani konu Beyaz Saray’ın en tepesine kadar ulaşmış durumda. Diğer bir deyişle, Huawei’in ipini çeken güç şimdi de TikTok’un peşinde.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN