• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

TikTok Amerikan Devleti Çalışanlarına Yasaklanıyor

ABD Senatosu, devlet çalışanlarının mobil cihazlarında Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un bulunmasını yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

Tüm Senatörlerden “evet” oyu alarak, oy birliğiyle onaylanan tasarı federal hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına TikTok’u indirmesinin yasaklanmasını öngörüyor.

Oylama sonrasında açıklama yapan Senatör Hawley; “TikTok büyük bir ulusal güvenlik riskidir ve hükümet cihazlarında yeri yoktur.” yorumunu yaptı.

Söz konusu yasa tasarısının Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanacak olması durumunda, yasalaşması için Başkan Donald Trump’ın imzasına sunulacak.

Trump’tan TikTok’a ultimatom

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada TikTok’un Amerika’daki kolunun herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de ülkede yasaklayacaklarını açıklamıştı.

Aynı gün Microsoft’tan yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella’nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti. Trump ve Nadella’nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok’un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, “Microsoft, Başkan’ın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor.” ifadesi kullanılmıştı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN