• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Süper Salı’dan Biden Önde Çıktı

ABD’de Trump‘a karşı yarışacak Demokrat Parti başkan adayının belirlenmesinde büyük önem taşıyan günlerden olan “Süper Salı” ön seçimlerinin kazananı Joe Biden oldu. Demokrat Parti’deki adaylık yarışına kötü başlangıç yapan ve bir diğer aday olan Vermnont Senatörü Bernie Sanders’ın gerisinde kalan Biden, “Süper Salı” seçimlerinde kazandığı delegelerle, toplam delege sayısını 566 çıkararak, 501 delege kalan Sanders’ın önüne geçti.

biden

Biden, 14 eyaletin 10’u olan Virginya, Alabama, Oklahoma, Kuzey Carolina, Arkansas, Minnesota, Tennessee, Massachusetts ve Maine’de seçimleri önde bitirdi. Yarıştan çekilen Buttigieg ve Amy Klobuchar, “Süper Salı” öncesi Joe Biden’a destek verdiklerini açıklamışlardı. Bu desteklerin de Biden’ın bu seçim zaferinde etkili olduğu ifade ediliyor. Sanders ise Kaliforniya, Vermont, Colorado ve Utah eyaletlerini kazandı. Sanders özellikle Kaliforniya eyaletinde kazandığı 155 delege ile yarışa tutundu.

 

Bloomberg Çekildi

bloomberg

Seçim kampanyası için 500 milyon dolardan fazla para harcayan eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise sadece Amerikan Samoası’nda yarışı önde bitirdi. 53 delegede kalan Bloomberg ön seçimlerden çekildiğini açıkladı. Bloomberg, Twitter hesabından ”3 ay önce Donald Trump’ı yenmek için başkanlık yarışına katıldım. Bugün yine aynı nedenle yarıştan çekiliyorum. Trump’ı yenmek, en iyi adayın arkasında birleşmekle başlar ve bu kişi de arkadaşım harika bir Amerikalı olan Joe Biden.” paylaşımında bulunarak Biden’a desteğini açıkladı.
Senatör Elizabeth Warren ise kendi eylaeti olan Massachusetts’te bile üçüncü sırada yer alabildi. Warren’ın delege sayısı ise 61’de kaldı.
Sonraki ön seçimler 10 mart’ta. Ön seçimler 10 mart’ta yapılacak Idaho, Michigan, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Washington eyaletlerinde yapılacak seçimlerle devam edecek.
Demokrat Parti’nin başkan adayı olacak kişinin en az 1990 delegenin desteğini alması gerekiyor. Yarıştaki şu anki durum ise şöyle:
Joe Biden 566
Bernie Sanders 501
Elizabeth Warren 61
Tulsi Gabbard 1
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN