• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Stokçu Hakkında Soruşturma Açıldı

ABD’de bir kişi Amazon üzerinden satmak için 17 bin 700 şişe el dezenfektanı stokladı. Matt Colvin adındaki adamın yaptığı fiyat fırsatçılığı fark edilince hakkında soruşturma başlatıldı.

Matt Colvin, ABD’deki ilk corona virüs kaynaklı ölümün açıklanmasından sonraki üç gün, kardeşiyle birlikte Tennessee ve çevresindeki bulabildikleri tüm el dezenfektanlarını satın alarak geçirdiklerini söyledi. Colvin, yaşanan olayda durum fark edilince satışa çıkardığı el dezenfektanlarını bağışlayacağını açıklamış olsa da Tennessee başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.
Daha sonra dezenfektanları Amazon üzerinden satmaya başladı. Daha sonra Amazon, listelerinde yer alan el dezenfektanı ürünlerinin belirgin fiyatta olanlarının satışı yasaklandı. eBay ise açıkça bu ürünlerin herhangi birinin satışını yasakladı.

Tennessee eyaletindeki kanunlara göre, olağanüstü hal ilan edimişse, yüksek talep gören bir ürünü, çok aşırı bir fiyat artışı satma eylemi yasak. Böyle bir durumdan suçlu bulunan bir kişi bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilir. Tennessee Başsavcısı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu olağanüstü ihtiyaç anında fiyat fırsatçılığına tahammül edemeyiz. Bunların önüne geçebilmek için sert önlemler alacağız” dedi.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN