• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

SpaceX’in Dragon Kapsülü İki NASA Astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na Gönderdi

Florida’dan fırlatıldıktan yaklaşık 24 saat sonra, SpaceX’in Mürettebat Dragon kapsülü NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’yi pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırdı ve  2011’den beri bir mürettebatla bunu yapan ilk ABD uzay kapsülü oldu.

Uzay istasyonunun şu anki ekibi onları saat 13: 25’te sarılmalarla ve tokalaşmakalarla karşıladı.

Houston’daki görev kontrol merkezinden 49 yaşındaki Behnken’e ve 53 yaşındaki Hurley’e yapılan alkışlar duyulabiliyordu. Bu ikili yaklaşık olarak son on yılda ABD topraklarından istasyona fırlatılan ilk Amerikan astronotlar oldu.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine görev kontrol merkezindeki bir telefon hattından “Tüm dünya bu olayı gördü. Dünyaya verdiğiniz ilham ve ülkemiz için yaptığınız her şeyden çok gurur duyuyoruz” dedi.

Milyarder girişimci Elon Musk’un özel roket şirketi SpaceX’in cumartesi günkü lansmanı, uzay uçuşunu daha az maliyetli ve daha sık hale getiren yeniden kullanılabilir roketler için başka bir kilometre taşı oldu.

Ayrıca ilk kez, NASA yerine özel bir kuruluşun sahip olduğu ve işlettiği ticari olarak geliştirilen uzay araçları Amerikalılar’ı yörüngeye sokmuş oldu.

Behnken, kendisinin ve Hurley’nin 19 saatlik yörünge yolculukları sırasında birkaç saat uyuyabildiğini söyledi ve  “ilk gece her zaman biraz zordur, ancak Ejderha kaygan bir araç ve hava akışı mükemmeldi, güzel bir akşam geçirdik.” yorumunu yaptı.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN