• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

SpaceX Şimdi de Amerikan Ordusuyla İşbirliği İçerisinde

SpaceX’in ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, yine sıradışı bir projeyle gündeme geldi. Musk, Amerikan ordusunun uzaya silah taşıması için özel bir roket geliştirecek.

1 saatte ulaşım

SpaceX şirketi, yeni nesil Starship roketini dünya çapında taşımacılık için kullanmayı planladığını açıkladı. SpaceX roketleri, dünyada dikey olarak iniş yapabilen tek roketler. Bu yüzden diğer roketlere kıyasla oldukça hesaplılar. SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketi, ses ötesi hızda kargo ve yolcu taşıyabilecek. Şirkete göre gerekli imkanlar sağlandığında, bu roket dünyadaki herhangi bir noktaya 1 saatten kısa sürede ulaşabilecek.

Elon Musk has shared Space X first space suit. | Space suit, Astronaut  suit, Super hero costumes
Bilim-kurgu filmlerini andıran SpaceX uzay kıyafeti

Roket taşımacılığı özellikle Amerikan ordusunun ilgisini çekti. Genelkurmay Başkanlığı, SpaceX’le uzay taşımacılığı için bir anlaşma yaptıklarını açıkladı. Taşımacılık alanında roket teknolojisinin nasıl kullanılacağının araştırılacağını duyurdu. SpaceX’in ücret talep etmediğini ve projeye gönüllü olduğunu belirtti.

Projenin hedefi 80 tonluk yükü, dünya çapında herhangi bir noktaya 1 saatin altında ulaştırmak. 80 ton, standart bir C-17 kargo uçağının taşıyabildiği en fazla ağırlık. Normalde bu uçakların hedeflerine ulaşması saatler sürebiliyor.

İlk denemelerin 2021’de başlaması planlanıyor.

SpaceX wins contract to build missile-tracking satellites for the U.S.  military • US news

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN