• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Son Dakika… Donald Trump Azil Oylamasında Suçsuz Bulundu

Son dakika… ABD Başkanı Donald Trump, azil davasında temize çıktı. Başkan Trump’a yönelik yürütülen azil süreci, Senato Genel Kurulunda yapılan oylama ile sona erdi.

Trump’a karşı yapılan suçlamardan biri “görevini kötüye kullanmak” idi. ilk oylamada 48 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 52 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy verdi.

Bir diğer suçlama ve yapılan oylama ise “kongre’nin işleyişini engellemek” başlıklı azil maddesiydi. Bu madde için yapılan oylamada ise 47 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 53 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

ABD tarihinde Andrew Johnson ve Bill Clinton’dan sonra Senato’da aklanan 3. başkan Donald Trump oldu.

Trump’a yönelik suçlamalar için “suçlu olduğu” yönünde oy veren herkes Demokratlardan.

Öte yandan Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney “görevin kötüye kullanılması” suçlaması için yapılan oylamada “suçlu olduğu”,  “Kongre’nin işleyişini engelleme” suçlaması için ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

Senato Çarşamba günü yaptığı tarihi oylamada, Trump’ı Ukrayna ile olan ilişkilerinden doğan suçlamalar nedeniyle görevinden uzaklaştırmamaya karar verdi.

3 Kasım seçimlerinde ikinci bir dört yıllık dönem isteyen Başkan Trump, her zaman kendisine karşı yapılan bir haksızlık olduğunun arkasında durdu.

Yeniden seçim kampanyasında yaptığı bir açıklamada “Başkan Trump tamamen haklı çıktı ve şimdi Amerikan halkının işine dönme zamanı diye konuşan Trump, şu sözlerle devam etti:

“Bu korkunç ve zorlu sınama” ve “saçmalık” sadece Demokratik bir kampanya taktiği idi.”

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN