• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Siyahiler Joe Biden’ın Sözünü İstiyorlar

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesiyle başlayan “polis reformu” tartışmaları devam ederken, gözler 2020 seçimlerinde karşı karşıya gelecek Başkan Donald Trump ve Biden’ın bu konudaki adımlarına çevrildi.

Siyahilerin haklarını savunmak için kurulmuş 50’den fazla kuruluş, Joe Biden’a gönderdikleri mektupta, kendisinin seçim vaatleri arasında federal toplum polis programına 300 milyon dolar vadetmesini eleştirdi ve bunun çözüm olmayacağını savundu.

Mektupta, “Normale dönmek bir çözüm olmayacak. Siyahi insanlar için ‘normal’ demek, ‘şiddet, ayrımcılık ve korku’ demek.” ifadelerine yer verildi.

Biden’a polis reformu konusunda daha ileri adımlar atılması çağrısı yapılan mektupta, aksi halde siyahi seçmenlerin kendisini 3 Kasım’daki seçimlerde desteklemeyeceği uyarısında bulunuldu.

Minneapolis’te 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta gözaltına alınırken bir polisin boynuna dizini basması sonucu yaşamını yitirmiş ve bu olayın görüntülerinin sosyal medyada yayılması, ülkedeki polis şiddetini bir kez daha gündeme getirmişti.

“Polis reformu” ve “ırkçılığa son” talebiyle başlayan gösterilerde, başkent Washington DC de dahil olmak üzere birçok büyük şehirde şiddet ve yağma olayları yaşanmış, şehirlere Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

New York ve Minneapolis de dahil olmak üzere birçok şehir yerel polis teşkilatlarında reformlar için adımlar atarken, Trump da federal çapta polis teşkilatları konusunda bir kararname imzalayacağını belirtmişti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN