• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Silikon Vadisi’nin Popüler Türk’ü Şahin Boydaş Kimdir?

Bugünkü yazımızda sizlerle Şahin Boydaş’ın çocukluk yıllarında tanıştığı girişimciliğin Silikon Vadisi’ne gelmesinde nasıl bir rol oynadığını, başarıya giden yolun nerelerden geçtiğini gösteren hayat hikayesini paylaşacağız.

Anne ve babasının eğitim amacıyla gittiği Amerika’da doğup Türkiye’ye ilk kez 7 yaşında gelen Şahin Boydaş, çok küçük yaşlarda bilgisayara erişiminin olmasıyla ve ailesinin bu alandaki desteği ile 4 yaşında kod yazmayı öğrenip, ergenlik döneminde bir çok oyunu kodlayabiliyordu. Lise üçüncü sınıfta bir arkadaşıyla internet üzerinden telefon satışlarının gerçekleştirilebileceği e-ticaret sitesi olan cepdukkan.com’u kurmasını Şahin Boydaş’ın ilk girişimi olarak adlandırabiliriz. Henüz o yıllarda internetin dünyaya yeni yeni yayıldığını ve Türkiye için olan anlamsızlığını hesaba katarsak hizmetlerini tanıtmak için dükkan dükkan dolaşan iki gencin fikirlerinin komik karşılanacağını tahmin edebiliriz ve böyle de olmuştu. Girdiği bütün telefon bayilerinden kahkahalar eşliğinde dışarıya çıkartılmasına rağmen pes etmeyip en sonunda kendisini ciddiye alan bir yatırımcıyla tanışan Boydaş 17 yaşında 50 bin dolarlık yatırım alabildi.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyan Boydaş öğrencilik zamanlarında da çeşitli projelere imza atarak yazılım alanında tecrübeler kazandı. İnsanların kendi işlerini yapıp kaderlerini kendilerinin belirlemesi gerektiğini düşünen Boydaş üniversiteden sonra da gerek başarılı gerek başarısız pek çok girişimde bulunup bunlardan edindiği tecrübeler ile cepdukkan.com’u KOBİ’lere online muhasebe ve e-ticaret servisi sunabilecek hale getirip bir sene içerisinde 500’e yakın firma ile çalışma fırsatı yakaladı. Daha sonra bu işten sıkıldığını fark eden Boydaş, Amerikan pazarının yarattığı fırsatlardan da etkilenmesi nedeniyle cepdukkan.com’daki bütün hisselerini satmaya karar verip çocuklar için tasarlanmış olan cep telefonu Firefly’ın Türkiye distribütörlüğünü almaya karar verdi. Bir çok dergi ve haber bülteninde ürününü Türkiye’ye tanıtan genç girişimci iki yılın sonunda binlerce cep telefonu satıp Türkiye’deki pazarın %70’ini oluşturuyordu.

Daha sonra çalıştığı distrübütörün iflas etmesi nedeniyle bu işi bırakmak zorunda kalan Boydaş bütün girişimlerinden öğrendiği muhasebe, e- ticaret yazılımı ve operasyon becerilerini kullanarak Vitamin İç ve Dış Ticareti kurdu. O yıllarda Türkiye’de yeni yeni popülerleşmeye başlamış reçetesiz sağlık ürünleri satışını fırsat belirleyip sektörde adını duyurmayı başardıktan sonra, gençlik yıllarından beri edindiği networkün ona Tommy Hilfiger, Camper, Harvey Nichols gibi lüks markaların Türkiye genel müdürü Hamdi Külahçıoğlu ile  tanışma fırsatını sunması beyazkutu.com adlı seçkin ürünleri satan e-ticaret sitesini yaratmasında büyük rol oynadı.

movielala

Beyazkutu.com’un sağladığı başarının DemSa’nın ilgisini çekmesi sitenin Demsa Group’a satılmasıyla sonuçlanması Boydaş’ın çocukluktan beri hayali olan Silikon Vadisi’ne taşınmak için önünde hiçbir engel bırakmadı. Fikirlerin dallanıp budaklandığı ülke olan Amerika’da teknolojinin kalbi Palo Alto’da her zaman derinden ilgi duyduğu sinema sektörünü analiz edip sektörün pazarlama alanındaki açıklığını fark ettikten sonra film izleyicilerine kişisel Hollywood içeriği sunup yepyeni bir pazarlama alanı oluşturan telefon uygulaması MovieLaLa’yı Yale mezunu Dana Loberg ile hayata geçiren Boytaş, Salesforce’un kurucusu ve CEO’su Marc Benioff, milyar dolarlık exit yapmış olan Larry Braitman, Machinima CEO’su Alan DeBevoise, Warner Bros başkanı, Yahoo’nun eski VP’si, VP of Linkedin gibi Silikon Vadisinin ileri gelenlerinden 1.4 milyon dolarlık yatırım almayı başardı.

Şuan Palo Alto’da yaşayıp ürününü geliştirmenin farklı yollarını arayan Boytaş’ın, yeni girişimcilere verebileceği en büyük tavsiye sorulduğunda; “Eğer yapmak istediğiniz bir girişim varsa, bunu tüm aklınız ve kalbiniz ile istiyorsanız hiç düşünmeden tüm inancınız ile başlayın ve başardığınız anı hayal edin” cevabını verdi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN