• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

SİLİKON VADİSİ’NDE BİR BAŞARI HİKAYESİ: AYKUT KARAALİOĞLU

App Store Optimizasyonu (ASO), yani bir diğer dille “mobil kullanıcı kazanımı” konularında danışmanlık veren “Mobile Action” şirketinin kurucusu olan Aykut Karaalioğlu’nun sıfırdan milyon dolarlara olan ilham verici hikayesinden eminim siz de çok etkileneceksiniz.

 

PEKİ NEDİR BU “MOBILE ACTION”?

“Mobile Action, just pay for action” sloganıyla yola çıkan data analiz şirketi, uygulama sahiplerine, mağaza aramalarında daha üst sıralarda çıkmalarına olanak sağlamakla kalmayıp daha fazla organik indirmeler elde etmelerine ve işlerinde doğru karar vermelerine yardımcı oluyor. Yalnızca kendilerinin oluşturduğu algoritmalarla toplanılan veriler sayesinde de büyük küçük tüm firmalara hizmet veriyor. Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olan eBay, Mobile Action’ın ilk müşterisi oldu. Bu işi başarıyla sürdüren Mobile Action, eBay’in referans olmasıyla müşterileri arasına Google, Yahoo ve Tinder gibi firmaları da kattı. Dünyanın dört bir yanından müşteri kitlesine sahip olan şirket, yaklaşık 50 milyar datayı yönetiyor.

SİLİKON VADİSİ HAYALİ…

Üniversiteyi bitirip kendini Amerika’nın San Francisco şehrinde bulan Aykut Karaalioğlu, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu bir Türk girişimci. Aslında ne bir mühendis ne de bir yazılımcı. “Bir gün Silikon Vadisi’ne gideceğim” hayaliyle yola çıkıp çok geçmeden de ilk girişimini San Francisco’ya yerleşmekle yaptı.  “Ankara’dan sonra olmam gereken yer San Francisco” diye belirten Aykut Karaalioğlu, burada yaklaşık iki yıl hiçbir şey yapmadan bir arkadaşının evinde kaldı. Tüm bu süreçte para sıkıntısı çekmeye başladı ve Google, Yahoo, Twitter gibi dev şirketlerin pazarlama bölümü pozisyonları için başvurularda bulundu.  Ne yazık ki hiçbirinden sonuç alamadı.

İŞTE AYKUT KARAALİOĞLU’NUN İLGİNÇ HİKAYESİ…

Çocukluğundan beri tek hayali teknoloji işi yapmak olan Aykut Karaalioğlu’nun yaşamak istediği tek yer her zaman Silikon Vadisi oldu. Okulu bitirir bitirmez de San Francisco’ya tek yön uçak biletini aldı bir umutla. San Francisco sokaklarında dolaşırken insanların elindeki akıllı telefonlar ona ilham verdi ve şöyle bir fikir ortaya çıktı “öyle bir mobil uygulama yapayım ki insanlar uygulamamı indirip rahatça kullanabilsin”. O sırada da dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan eBay ile iş görüşmesine davet edildi. Kendisine yapılan iş teklifini fırsata çevirdi, aslında ortada olmayan bir şirkete sahip olduğunu söyledi ve Mobile Action şirketi böyle kuruldu. Kurulduktan sonra 5 yıl içinde yüz bin müşteriye ulaştı. Şu an ofislerinin bir tanesi Silikon Vadisi’nde, diğeri de Bilkent Üniversitesi Teknokent’te bulunuyor.

Mobile Action şirketinin kurucusu Aykut Karaaalioğlu genç girişimcilere şöyle tavsiyelerde bulundu:

“Fikirlerinizi hayata geçirmek için mutlaka çabalayın, hayal etmekten vazgeçmeyin ve acaba demekten kaçınıp aksiyona geçin. Ben inandım ve peşinden gittim. Şu an hayal ettiğim her şey gerçek oldu.”

Bu başarı öyküsünün ardından, birçok genç girişimciye ilham verecek hikayeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN