• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Seçimlere 4 Günden Kısa Bir Süre Kara Ara Kapanıyor

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine 4 gün kala ulusal çaptaki anketlerde, eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat Başkan Adayı Joe Biden, rakibi mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump’ın 7,2 puan önünde görünüyor.

Siyasi analiz sitesi “Real Clear Politics”in derlediği güncel anketlere göre, yapılan birçok ulusal anketin ortalaması alındığında Biden’ın, Trump’ın 7,2 puan önünde olduğu görülüyor. Pazartesi günkü anketlerde Biden’ın 7,9 puan önde olduğu dikkate alındığında, Trump’ın rakibi ile arayı kapattığı görülüyor. ABD Başkanı’nın özellikle seçimin kaderini berlileyecek “Salıncak eyalet (swing state)” olarak nitelendirilen bölgelerde rakibiyle arasındaki farkı hızla erittiği belirlendi.

Trump önemli eyaletlerde öne geçmeye başladı

En kritik eyaletlerin başında gelen 29 delegeli Florida’da, Biden 26 Ekim Pazartesi günü Trump’ın 1,5 puan önündeyken, bugün bakıldığında Trump’ın rakibine karşı 0,4 puan avantaj elde ettiği görülüyor. Florida, ABD Başkanlık seçimlerinde delege sayısı nedeniyle dengeleri değiştirme özelliğine sahip. Pennsylvania’da pazartesi günkü anketlerde, Trump’ın 5,3 puan önünde olan Biden’ın şu anda 3,8 puan üstünlüğü bulunuyor.

Ayrıca pazartesi günü Biden’ın 1,2 puan önde olduğu Kuzey Carolina’da fark 0,7’ye gerilerken, Arizona’da Biden 2,4 puan üstünlüğünü korudu. Anketlere göre Biden, Michigan ve Wisconsin’de arayı açmayı sürdürüyor. Biden, pazartesi günü 8,1 puan önde olduğu Michigan’da şu anda 8,7, 5,4 puan önde olduğu Wisconsin’de ise şu anda 7,8 puan önde.

Teknoloji şirketlerini suçladı

Öte yandan Trump, Facebook, Twitter ve Google gibi büyük teknoloji firmalarının her zaman kendisinin karşısında olduğunu iddia etti. Trump bir noktada belki de teknoloji şirketlerinin durdurulması gerektiğini savunarak “Bu şirketler, elinizden haklarınızı alıyor” ifadesini kullandı.

Biden oyunu kullandı

ABD’de Başkanlık için yarışan Demokrat aday Joe Biden, Deleware eyaletinde oyunu kullandı. ABD’de Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden, rakibi Donald Trump gibi erken oy kullandı. Biden, eşi Jill Biden ile birlikte ikamet adresinin bulunduğu Deleware eyaletinde sandık başına gitti. Mevcut Başkan Trump ise oyunu 24 Ekim’de Florida eyaletine bağlı West Palm Beach şehrinde bulunan bir kütüphanede kullanmıştı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN