• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Sanders Yarıştan Çekildi

İlerici gündemi ile Demokrat Parti’yi keskin bir şekilde sola iten demokratik sosyalist  Bernie Sanders, çarşamba günü Beyaz Saray seçim kampanyasından çekilip Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump arasındaki 3 Kasım seçim savaşının yolunu açtı.

Beyaz Saray’da tabandan siyasi bir devrim başlatacağına söz veren bir zamanların öncülerinden Sanders, Biden’e bir dizi adaylık yarışını kaybedince seçim yarışında yerinin olmadığını belirtti ancak eski rakibiyle Trump’ı alt etmek için ılımlı çalışmalarda bulunacağına söz verdi.

Vermont’tın bağımsız ABD senatörü Sanders, kendisini kampanya yolundan çıkaran ve mesajını iletme yeteneğini sınırlayan koronavirüs salgınının Kongre’de geniş bir dikkat ve acil yanıt gerektirdiğini söyledi.

Memleketi Burlington, Vermont’tan destekçilerine: “Bu zor zamanlarda her birimizin gerektiği bu önemli işe kazanamayacak bir seçim kampanyasıyla müdahale etmem vicdanıma uygun değil” dedi.

78 yaşındaki Sanders yarıştan çekilmesine “zor ve acı verici bir karardı” dedi, ancak gelecekteki ön seçimlerde oy pusulasında kalıp Demokratik platformu, hükümet tarafından yönetilen sağlık hizmetleri ve zenginler için vergi zammı oluşturmak gibi popülist, anti-kurumsal bir yapıya hazırlamak için  delegeler toplamaya devam edeceğini belirtti.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN